HP 55A Black Standard Yield Toner Cartridge (CE255A)
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
About this product
Ensure schedules, reports, invoices and other important prints have high quality by using this black toner cartridge. The cartridge features a print yield of up to 6,000 pages, making it optimal for use with daily printing jobs. This HP 55A LaserJet toner cartridge is compatible with select HP printers for effortless installation.
- Compatible with: HP LaserJet Enterprise MFP M525dn, MFP M525f, P3015, P3015d, P3015dn, P3015n, P3015x, HP LaserJet Enterprise Flow MFP M525c, HP LaserJet Pro MFP M521dn, MFP M521dw
- Standard toner cartridge
- Yields up to 6,000 pages
- The package includes one black toner cartridge
- The unmatched reliability of original HP cartridge means consistent convenience and better value
- Safety Data Sheet
Reload your HP LaserJet Enterprise and LaserJet Pro with this HP 55A black LaserJet toner cartridge. Its huge reservoir prints up to 6,000 pages of black text.
Get thousands of pages of dark black, legible text from your HP LaserJet Enterprise and LaserJet Pro machines with this HP 55A black LaserJet toner cartridge installed in the black-toner slot. This cartridge holds enough toner to cover 6,000 pages, so you can tackle print jobs of any size or keep a busy office supplied.
High CapacityRun off thousands of copies of your most important mass-circulation documents, or just keep a big office well supplied for weeks or months, with this high-capacity HP 55A black toner cartridge. This cartridge has the toner reserves to cycle through a full 6,000 pages of text with up to five percent coverage, so you can work in the indispensable background details in every memo without drying out in the middle of a print.
Streamlined OperationInstall this HP 55A black toner cartridge in your HP LaserJet Enterprise and LaserJet Pro printers. It's designed to integrate seamlessly with any of several compatible HP models for hassle-free installation and operation. Simply slide the cartridge into the perfectly sized receiver slot and lock it down. The HP software automatically recognizes the compatible cartridge and is ready to go after a few seconds of warmup. After a long and productive operational life, replacing this cartridge is as easy as sliding out the old unit and installing the new; the cartridge is designed to slide in and out without catching on the restraining arm or getting stuck on the head.
Printing supplies & accessories
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *features | |
| Supply Type | Toner |
| Page Yield Per Cartridge (Up to) | 6,000 |
| MICR Toner | No |
| Refill | No |
| Yield Type 1 | Standard Yield |
| Number of Black Cartridges | 1 |
| Ink or Toner Cartridge Type | Original |
| Cartridge Yield Type | Standard Yield |
| color type | |
| Yield Type 1 Color | Black |
| Ink or Toner Color | Black |
| environmental | |
| Recycled | Yes |
| yield per cartridge | |
| Yield per Cartridge (Black) | 6,000 |
| Number of Color Cartridges | 0 |
| additional details | |
| Series or Collection | LaserJet |
| Total Number of Cartridges | 1 |
| Compatible Cartridge Model # | CE255A |
| Compatible Manufacturer Part Number | Black (CE255A) |
| Compatible Cartridge Brand and Family | HP 55A |
| True Color | Black |
| Family Model # | 55A |
| Pack Qty | 1 |
| Ink or Toner Pack Size | 1/Pack |