HP 85A Black Standard Yield Toner Cartridge, Prints Up to 1,600 Pages (CE285A)
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
About this product
Print up to 1,600 pages with this toner cartridge. The black toner is vivid and rich, giving text and images bold contrast against white and color paper for easy reading. This HP Original LaserJet toner cartridge works with select HP printers for consistent print quality and easy installation.
- HP 85 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M1212nf, M1217nfw, P1109w, P1102w
- Cartridge Yield (approx.): 1,600 pages.
- Color: Black
- Get more toner, more pages with Original HP High Yield toner cartridges.
- Original HP Toner is engineered to work with HP LaserJet printers to provide consistent quality, reliability and value.
- Choose Original HP Toner, built for reliable results and high-quality prints.
- Help protect your printer from malicious code and maintain the integrity of your data with Original HP's tamper-resistant chips, firmware and packaging.
- Recycle your HP Toner Cartridges at a Staples store near you. Materials from recycled HP Cartridges are used to manufacture new Original HP Cartridges and help reduce plastic waste.
- What's in the box: 1 new Original HP 85A Black Standard Yield Toner Cartridge (CE285A)
- Safety Data Sheet
HP 85A (CE285A) black original LaserJet toner cartridge combines quality and efficiency to give you high-quality document results. In a modern office setting where HP printers are the order of the day, this cartridge may suit your printers due to its compatibility with a range of HP printers. You can use it with, among other HP versions, HP LaserJet Pro M1212nf Multifunction Printer, HP LaserJet Pro M1217nfw Multifunction Printer and HP LaserJet Pro P1102w Refurbished Printer. Get great value for your routine office printing when you use this cartridge.
This Cartridge Saves TimeSaving time while in your workplace allows you to complete other crucial office tasks that might be vying for your attention. Besides easy recycling, this printer guarantees easy and quick installation. Additionally, the delivery time for this cartridge following your order placement is short to ensure that your daily printing routine is on the right course. As of 2016, it takes one to two business days for this cartridge to reach your office following the order placement.
The Cartridge Is Resilient and ReliableDoes your office printer worry due to overheating that results from prolonged use? Worry no more because this toner cartridge has a large operating temperature range, which spans from 50 to 90.5 degrees Fahrenheit, allowing it to withstand the heat while providing quality printing results as the same time. You can also stored this cartridge safely in a temperature range of between -4 to 104 degrees Fahrenheit. The reliability of this cartridge is embedded its ability to print up to 1600 pages, which may just be fairly enough for your office printing needs, especially, if your office work involves little printing.
Printing supplies & accessories
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *features | |
| Page Yield Per Cartridge (Up to) | 1,600 |
| Supply Type | Toner |
| MICR Toner | No |
| Refill | No |
| Yield Type 1 | Standard Yield |
| Number of Black Cartridges | 1 |
| Ink or Toner Cartridge Type | Original |
| Cartridge Yield Type | Standard Yield |
| color type | |
| Yield Type 1 Color | Black |
| Ink or Toner Color | Black |
| environmental | |
| Recycled | Yes |
| yield per cartridge | |
| Number of Color Cartridges | 0 |
| Yield per Cartridge (Black) | 1,600 |
| additional details | |
| Next Day Delivery | Yes |
| Series or Collection | LaserJet |
| Total Number of Cartridges | 1 |
| Compatible Cartridge Model # | CE285A |
| Family Model # | 85A |
| True Color | Black |
| Compatible Cartridge Brand and Family | HP 85A |
| Compatible Manufacturer Part Number | Black (CE285A) |
| Pack Qty | 1 |
| Ink or Toner Pack Size | 1/Pack |