CyberPowerPC Gaming Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 225F, GeForce RTX 5060 8GB, 16GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Home
$1,311.99
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Hard Drive
2TB SSD
Processor
Intel Core Ultra 5 processor
Memory
16GB RAM DDR5
Operating System
Windows 11
MADE IN AMERICA
CyberPowerPC Gaming Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 225F, GeForce RTX 5060 8GB, 16GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Home
Item #: 24645788 | Model #: GXi11240CPGV17
Final price is $1,311.99
2/box
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Destroy the competition with the CYBERPOWERPC Gamer Xtreme series of gaming desktops.
The Gamer Xtreme series features the latest generation of high performance Intel Core processors and ultra-quick DDR RAM to easily handle system-intensive tasks, such as high definition video playback and gaming. Coupled with powerful discreet video cards, the Gamer Xtreme series provides a smooth gaming and multimedia experience.
- Intel Core Ultra 5 225F CPU
- 16GB DDR5 6400MHz RAM
- 2TB PCIe 4.0 NVMe SSD
- Windows 11 Home
- GeForce RTX 5060 8GB Graphics
- Wi-Fi 6 / Bluetooth 5.3
- 1 x USB 3.2 Type C (1 Front), 5 x USB 3.2 Type A (2 Front, 3 Rear), 2 x USB 2.0 Type A (2 Rear)
- 1 x LAN Port, 3 x Audio Jacks, 1 x HDMI, 2 x DisplayPort
- RGB Gaming Keyboard & Mouse Included
- 1 Year Limited Warranty
Highly rated similar items
Page 1 of 1
HP Pro Mini 400 G9 Desktop Computer, Intel Core i7-14700T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (A70PDUT#ABA)
Price is $1,247.29
Free delivery by Wed, Apr 08
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo IdeaCentre 27" All in One Desktop Computer, Intel Core i7-13620H, 8GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home (F0HM00TQAK)Â is New at Staples
Price is $829.99, Regular price was $1,199.99, You save 30%
$1,199.99
Free delivery by Tue, Apr 21
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,554.45
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP OmniDesk Slim Desktop Computer, Intel Core i3-14100, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Home, Mouse/Keyboard Included
Price is $629.99, Regular price was $729.99, You save 13%
$729.99
Free Next-Day eligible by Mon, Apr 06
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP 27" All-in-One Desktop Computer, Intel Core i5-1334U, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Home
Price is $659.99, Regular price was $999.99, You save 34%
$999.99
Free Next-Day eligible by Mon, Apr 06
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Skytech Gaming Ghost Gaming Desktop Computer, NVIDIA GeForce RTX 3050, AMD Ryzen 7-5700, 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 11, Camo
Price is $1,260.79
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 G1i Desktop Computer, AMD Ryzen AI 5 PRO 340, 16GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro (C3XF9UT#ABA)
Price is $1,163.52
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| SSD Capacity | 2TB |
| Processor Type | Intel Core Ultra 5 |
| Installed RAM | 16GB |
| Hard Drive Type | SSD |
| Computer Operating System | Windows 11 |
| connectivity | |
| Number of Video Output Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 8 |
| Number of Display Ports | 2 |
| Network Card | WiFi 6 |
| Wireless Connectivity | 802.11ax |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| dimensions | |
| Weight (lbs.) | 38 |
| Width in Inches | 8.6 |
| Height in Inches | 19.9 |
| Depth in Inches | 17.7 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Processor | NVIDIA GeForce |
| Computer Graphic Card Type | Dedicated |
| Graphics Card (GPU) | GeForce RTX 5060 8GB |
| Video Memory (GB) | 8 |
| memory | |
| Number of Memory Slots Available | 2 |
| RAM Type | DDR5 |
| Expandable Memory (GB) | 192 |
| Total Memory Slots | 4 |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Speed (MHz) | 6400 |
| processor | |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Form Factor | Desktop |
| Optical Drive | None |
| Computer Use | Gaming |
| Keyboard Included | Yes |
| Desktop Refurbished | No |
| Mouse Included | Yes |