Dell OptiPlex 3000 Desktop Computer, Pentium Silver N6005, 8GB RAM, 64GB eMMC, ThinOS 10 (PYTNC)
$627.99
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Hard Drive
64GB eMMC
Memory
8GB RAM DDR4 SDRAM
Operating System
ThinOS
Processor
2 Ghz Intel Pentium processor
Dell OptiPlex 3000 Desktop Computer, Pentium Silver N6005, 8GB RAM, 64GB eMMC, ThinOS 10 (PYTNC)
Item #: IM1Z75914 | Model #: PYTNC
Final price is $627.99
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Dell PYTNC OptiPlex 3000 Thin Client is a compact, secure desktop solution built for streamlined business and educational environments. Powered by an Intel Pentium Silver N6005 Quad-Core processor and equipped with 8GB RAM, it delivers reliable performance for virtual desktop infrastructure. Its integrated 10/100/1000 GbE LAN ensures fast, stable connectivity, while Dell ThinOS enhances security and manageability. With a space-saving design and energy-efficient operation, the OptiPlex 3000 Thin Client is perfect for modern workspaces that demand simplicity and control.
- Experience a responsive performance and adaptability with Intel Pentium Silver N6005 2 GHz Quad-core (4 Core) processor
- 8 GB DDR4 SDRAM memory to handle complex applications simultaneously
- 64GB of embedded flash storage, optimized for fast boot times and efficient thin client performance
- ThinOS 10 has impressive features to offer along with a comfortable interface to work on
- With Intel UHD Graphics shared graphic card, enjoy trouble-free editing of your pictures and videos
- 6 USB ports: 3 x USB 2.0 Ports, 1 x USB 3.2 Gen 1 Port, 2 x USB 3.2 Gen 2 Ports
- Additional ports include 2x DisplayPort, RJ-45 Ethernet, Universal audio jack
- Box includes the OptiPlex 3000 Thin Client, Documentation, Power Cord, A/C Adapter, Vertical Stand
- 3-Year Limited Warranty
Highly rated similar items
Page 1 of 1
HP EliteStudio 8 G1I All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Keyboard & Mouse
Price is $2,246.89
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,554.45
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 Mini G1i AI Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Windows 11 Pro (D32QPUT#ABA)Â is New at Staples
Price is $1,461.47
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProStudio 4 G1i All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Keyboard & Mouse
Price is $1,632.99
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Slim Desktop Computer, Ryzen 5 8500G, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro (1209W)
Price is $929.19
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| SSD Capacity | 64GB |
| Installed RAM | 8GB |
| Computer Operating System | ThinOS |
| Processor Type | Intel Pentium |
| Hard Drive Type | eMMC |
| connectivity | |
| Number of USB Ports | 6 |
| Desktop Media Card Reader | No |
| Number of Display Ports | 2 |
| Number of Video Output Ports | 2 |
| Network Card | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of PCI Slots | 0 |
| Wireless Connectivity | No |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| dimensions | |
| Width in Inches | 1.4 |
| Weight (lbs.) | 2.07 |
| Depth in Inches | 7 |
| Height in Inches | 7.2 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | N/A |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics |
| Graphics Processor | Other Intel |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| memory | |
| Expandable Memory (GB) | 16 |
| Total Memory Slots | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| processor | |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 2 to 2.9 GHz |
| Processor Core Generation | Pentium Silver N6005 |
| Processor Speed (Ghz) | 2 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Keyboard Included | No |
| Computer Use | Business |
| Computer Audio | Integrated Realtek ALC3246 audio codec |
| Series or Collection | OptiPlex 3000 |
| Desktop Refurbished | No |
| True Color | Black |
| Mouse Included | No |
| Form Factor | Thin Client |