Lenovo ThinkCentre M700 Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5-6400T, 16GB Memory, 256GB SSD
$148.99
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Processor
3.2 Ghz Intel Core i5 processor
Memory
16GB RAM DDR4 SDRAM
Hard Drive
SSD
Operating System
Windows 10 Professional
Lenovo ThinkCentre M700 Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5-6400T, 16GB Memory, 256GB SSD
Item #: 24516937 | Model #: 51791290682
Final price is $148.99
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The refurbished Lenovo ThinkCentre M700 SFF desktop is designed to deliver the ultimate computing experience. Featuring a 6th generation Intel Core i5-6500 3.2GHz processor and 16GB RAM it is capable of efficiently managing any operations. Microsoft Windows 10 Professional is already preinstalled on a 256GB solid state drive that will comfortably accommodate a large number of files, documents, and videos, downloads, and your ever-increasing data storage capacity requirements. If you require a computer designed to be incredibly powerful, durable, and affordable, this unit will more than meet all your needs.
- 3.2GHz Intel Core i5-6500 quad-core processor with up to 3.6GHz speed and 6MB cache memory
- 16GB DDR4 SDRAM smoothly runs your games, photo, and video editing applications
- 256GB SSD enables you to store thousands of files
- Windows 10 Professional operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel HD Graphics 530 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Use two USB 2.0 and four USB 3.0 ports for lightning-fast data movement speed
- One DisplayPort and one VGA port to connect to TVs or multiple displays for stunning HD entertainment
- Includes a mouse and USB keyboard for immediate setup
- 1-year non-manufacturer warranty through vendor; this product is not warrantied through Lenovo
Highly rated similar items
Page 1 of 1
Dell OptiPlex 3070 Refurbished Desktop Computer, Intel Core i7-9700, 32GB Memory, 500GB SSD (J1-3070SA06)
Price is $799.99
Free delivery by Wed, Apr 15
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo ThinkCentreM720Q TINY Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5-9500T 2.2GHz, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro
Price is $579.99
Free delivery by Wed, Apr 15
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell OptiPlex 3070 SFF Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5-8500 3.0GHz, 16GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro
Price is $430.49
Free delivery by Wed, Apr 15
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Optiplex 7040 Micro Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5-6500T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 10 Pro
Price is $307.49
Free delivery by Wed, Apr 15
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 800 G4 SFF Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5-8500 3.0GHz, 16GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro
Price is $414.09
Free delivery by Wed, Apr 15
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Optiplex 7040 Micro Refurbished Desktop Computer, Intel Core i5-6500T, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 10 Pro
Price is $204.99
Free delivery by Wed, Apr 15
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Installed RAM | 16GB |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Capacity | 256GB |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Computer Operating System | Windows 10 Professional |
| connectivity | |
| Number of USB Ports | 6 |
| Number of Video Output Ports | 2 |
| Number of PCI Slots | 3 |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Number of Display Ports | 1 |
| Network Card | Gigabit Ethernet |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| dimensions | |
| Weight (lbs.) | 15 |
| Width in Inches | 13.31 |
| Height in Inches | 3.46 |
| Depth in Inches | 14.05 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card (GPU) | Intel HD Graphics 530 |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| memory | |
| Number of Memory Slots Available | 3 |
| Expandable Memory (GB) | 32 |
| Total Memory Slots | 2 |
| CPU Cache Size | 6MB |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Speed (MHz) | 2133 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| processor | |
| Processor Speed (Ghz) | 3.2 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| Processor Core Generation | i5-6500 |
| storage | |
| HDD Capacity | Under 320GB |
| Hard Drive Size (GB) | 256 |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Desktop Refurbished | Yes |
| Computer Use | Business |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Keyboard Included | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| True Color | Black |
| Mouse Included | Yes |
| Series or Collection | ThinkCentre |
| Family Model # | M700 |