MSI PRO DP21 Small Form Factor Desktop Computer, Intel Core i3-14100, 8GB RAM, 500GB SSD, Windows 11 (14M-1004US)
$612.49
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Processor
Intel Core i3 processor
Memory
8GB RAM
Hard Drive
SSD
Operating System
Windows 11
MSI PRO DP21 Small Form Factor Desktop Computer, Intel Core i3-14100, 8GB RAM, 500GB SSD, Windows 11 (14M-1004US)
Item #: 24641904 | Model #: PRODP2114M1004
Final price is $612.49
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
MSI PRO DP21 14M-1004US powered by the Intel® Core™ i3-14100 processor, this system includes 8GB of DDR5 memory and a 500GB NVMe SSD, delivering responsive performance for multitasking and storage. Pre-installed with Windows 11, it's ready to go out of the box and comes with a 1-year warranty.
- Intel® Core™ i3-14100 (4 Cores / 8 Threads) delivers reliable everyday performance for SFF PCs—ideal for web browsing, office tasks, and compact home or student computing setups.
- RAM Type: DDR5
- Memory Type & Capacity: 8GB DDR5 (1 x 8GB), expandable up to 64GB
- Operating System: Windows 11
- Graphics: Intel® UHD 730
- Storage: 500GB SSD
- Bluetooth 5.3
- USB Ports: Front: 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 2.0 Type-A, Rear: 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2 x USB 2.0 Type-A
- Warranty Information: 1-Year Warranty
Highly rated similar items
Page 1 of 1
HP Elite Mini 800 G9 Desktop Computer (A12GKUTABA)
Price is $1,169.00
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo ThinkCentre Neo 50q Gen 4 Desktop Computer, Intel Core i5-13420H, 16GB Memory, 256GB SSD, Windows 11 Pro (12LN000BUS)
Price is $1,009.63
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Max Tower T2 Desktop Computer, Intel Core Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (56TMK)
Price is $2,211.23
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 Mini G1i AI Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Windows 11 Pro (D32QPUT#ABA)Â is New at Staples
Price is $1,461.47
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP Pro 400 G9 Mini Desktop Computer, Intel Core i7-14700T, 16GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse + Keyboard (A70P9UT#ABA)
Price is $1,188.69
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Slim Desktop Computer, Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse + Keyboard Included (56TWD)
Price is $1,141.91
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Tower Desktop Computer, Ryzen 5 8500G, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse Included, Keyboard Included (FPVT6)
Price is $987.50
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro 24" All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 245, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,537.62
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| Installed RAM | 8GB |
| Hard Drive Type | SSD |
| Computer Operating System | Windows 11 |
| SSD Capacity | 500GB |
| connectivity | |
| Number of USB Ports | 8 |
| Number of Video Output Ports | 2 |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Wireless Connectivity | 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be |
| Number of Display Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| dimensions | |
| Weight (lbs.) | 3.35 |
| Height in Inches | 8.03 |
| Depth in Inches | 2.16 |
| Width in Inches | 8.19 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | N/A |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Features | HD Audio, Bluetooth 5.3 |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD 730 |
| Graphics Processor | Other Intel |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| memory | |
| RAM Type | DDR5 |
| processor | |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 3 to 3.9 GHz |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Keyboard Included | No |
| Computer Use | Business |
| Series or Collection | PRO DP21 |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Desktop Refurbished | No |
| True Color | Black |
| Mouse Included | No |