Precision 3680 Workstation Desktop Computer, Intel Core i5-14500, 16GB Memory, 512GB SSD (8KRPJ)
$1,290.99
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Operating System
Windows 11 Professional
Memory
16GB RAM
Hard Drive
SSD
Processor
Intel Core i5 processor
Precision 3680 Workstation Desktop Computer, Intel Core i5-14500, 16GB Memory, 512GB SSD (8KRPJ)
Item #: IM1JT8823 | Model #: 8KRPJ
Final price is $1,290.99
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The Precision 3680 Tower is Dell's workstation for single-threaded tasks, featuring Intel Core processors with Unlimited Turbo Duration to tear through workloads with performance enhancements, graphics, and storage with 3x on-board M.2 SSDs and 3x SATA hard drives.
- Processor Intel Core i5 14th Gen i5-14500 2.60 GHz
- 16GB Memory
- 512GB SSD
- Windows 11 Pro
- Integrated Intel UHD Graphics 770, DVD-Writer
- Connectivity Gigabit Ethernet
- 3 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C port; 1 USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) Type-C port with PowerShare
- 2 x DisplayPort, 1 x RJ45
- Dell Wired Keyboard & Mouse Included
- 3 Year Warranty
Highly rated similar items
Page 1 of 1
Dell Pro Slim Plus Desktop Computer, Core Ultra 7 265, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse Included, Keyboard Included
Price is $1,805.87
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro 24" All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 245, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,783.28
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP Pro 400 G9 Desktop Computer, Intel Core i5-14500T, 16GB Memory, 256GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse + Keyboard (A70P8UT#ABA)
Price is $1,203.04
Free delivery by Wed, May 27
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProDesk 4 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Windows 11 Pro (D32LXUT#ABA)
Price is $1,610.97
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Max Tower T2 Desktop Computer, Intel Core Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (56TMK)
Price is $2,672.46
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP Pro 400 G9 Mini Desktop Computer, Intel Core i7-14700T, 16GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse + Keyboard (A70P9UT#ABA)
Price is $1,188.66
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteStudio 8 G1i 23.8" All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (C7RR5UT#ABA)
Price is $1,880.64
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse/Keyboard Included
Price is $1,708.28
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Slim Desktop Computer, Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse + Keyboard Included (56TWD)
Price is $1,395.93
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP Pro Mini 400 G9 Desktop Computer, Intel Core i7-14700T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (A70PDUT#ABA)
Price is $1,247.29
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,712.19
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProDesk 4 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,434.17
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo ThinkCentre Neo 50q Gen 4 Desktop Computer, Intel Core i5-13420H, 16GB Memory, 256GB SSD, Windows 11 Pro (12LN000BUS)
Price is $1,009.63
Free delivery by Tue, May 26
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 Professional |
| Installed RAM | 16GB |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Capacity | 512GB |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| connectivity | |
| Number of Display Ports | 2 |
| Network Card | RJ-45 |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Video Output Ports | 0 |
| Wireless Connectivity | No |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| dimensions | |
| Width in Inches | 6.8 |
| Height in Inches | 14.7 |
| Weight (lbs.) | 35.38 |
| Depth in Inches | 16.5 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | N/A |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| Desktop Includes Monitor | No |
| Media Card Reader | No |
| All in One Desktop | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Processor | Intel Core i5 |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| memory | |
| Number of Memory Slots Available | 2 |
| RAM Type | DDR5 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i5-14500 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 2 to 2.9 GHz |
| Processor Speed (Ghz) | 2.6 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Family Model # | 3680 |
| Computer Use | Personal |
| Keyboard Included | Yes |
| Series or Collection | 3680 |
| Form Factor | Desktop |
| Mouse Included | Yes |
| True Color | Black |
| Desktop Refurbished | No |
| Optical Drive | Yes |