Precision 3680 Workstation Desktop Computer, Intel Core i7-14700, 16GB Memory, 512GB SSD (NVY8C)
$1,752.79
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Operating System
Windows 11 Professional
Memory
16GB RAM
Processor
Intel Core i7 processor
Hard Drive
SSD
Precision 3680 Workstation Desktop Computer, Intel Core i7-14700, 16GB Memory, 512GB SSD (NVY8C)
Item #: 24601154 | Model #: NVY8C
Final price is $1,752.79
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The Precision 3680 Tower is Dell's workstation for single-threaded tasks, featuring Intel Core processors with Unlimited Turbo Duration to tear through workloads with performance enhancements, graphics, and storage with 3x on-board M.2 SSDs and 3x SATA hard drives.
- Processor Intel Core i7 14th Gen i7-14700 2.10 GHz
- 16GB Memory
- 512GB SSD
- Windows 11 Pro
- Dedicated AMD Radeon Pro W6400, DVD-Writer
- Connectivity Gigabit Ethernet
- 3 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C port; 1 USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) Type-C port with PowerShare
- 4 x DisplayPort, 1 x RJ45
- Dell Wired Keyboard & Mouse Included
- 3 Year Warranty
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Highly rated similar items
Page 1 of 1
Skytech Gaming Ghost Gaming Desktop Computer, NVIDIA GeForce RTX 3050, AMD Ryzen 7-5700, 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 11, Camo
Price is $1,260.79
Free delivery by Mon, Apr 13
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo ThinkCentre Neo 50q Gen 4 Desktop Computer, Intel Core i5-13420H, 16GB Memory, 256GB SSD, Windows 11 Pro (12LN000BUS)
Price is $1,009.63
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP 27" All-in-One Desktop Computer, Intel Core i5-1335U, 8GB RAM, 265GB SSD, Mouse, Keyboard & Webcam Included, Windows 11Â is In-store only
Price is $849.99
See alternate delivery items
30-min pickup
Add to list
Dell Pro Max Tower T2 Desktop Computer, Intel Core Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (56TMK)
Price is $2,211.23
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Tower Desktop Computer, Ryzen 5 8500G, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse Included, Keyboard Included (FPVT6)
Price is $987.50
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteStudio 8 G1I All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Keyboard & Mouse
Price is $2,246.89
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 Professional |
| Installed RAM | 16GB |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Capacity | 512GB |
| connectivity | |
| Number of Display Ports | 4 |
| Network Card | RJ-45 |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Video Output Ports | 0 |
| Wireless Connectivity | No |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| dimensions | |
| Width in Inches | 6.8 |
| Height in Inches | 14.7 |
| Weight (lbs.) | 35.38 |
| Depth in Inches | 16.5 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | N/A |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| Media Card Reader | No |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Processor | AMD Radeon |
| Graphics Card (GPU) | AMD Radeon Pro W6400 |
| Computer Graphic Card Type | Dedicated |
| memory | |
| Number of Memory Slots Available | 2 |
| RAM Type | DDR5 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 2 to 2.9 GHz |
| Processor Speed (Ghz) | 2.1 |
| Processor Core Generation | i7-14700 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Family Model # | 3680 |
| Computer Use | Personal |
| Series or Collection | 3680 |
| Form Factor | Desktop |
| Keyboard Included | Yes |
| Desktop Refurbished | No |
| True Color | Black |
| Mouse Included | Yes |
| Optical Drive | Yes |