Over 30
WARRANTY
5 Year
MATERIAL
Faux Leather
WEIGHT CAPACITY
400 lbs
Full Assembly Required
Reclines
Ergonomic
Item #: 24638501Model #: 52755M-GRYBLK
36% off
Handling Fee applies
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
1
Over 30
  • About this product
    Exclusively from Staples
    • Dynamic vibrating massage integrates with therapeutic heat to alleviate lower back tension
    • Sleek flip-up padded armrests optimize space and promote a refined ergonomic posture
    • Tilt tension knob rotates effortlessly offering smooth, customizable recline control
    • Seat-side fingertip controls flip for seamless reclining and precise height adjustments
    • 360-degree casters swivel and glide with ease
    • Premium construction safely supports up to 400 LB
    • This product exceeds ANSI/BIFMA industry standards for safety, quality, and durability
    • Endorsed by the American Chiropractic Association
    • Sustainable FSC® certified plywood and packaging made from recycled materials
    • GREENGUARD certified to help reduce indoor air pollution and the risk of chemical exposure
    • Easy assembly, no additional tools required
    • Overall Dimensions: 29” W x 31.25” D x 47.75”- 51.5” H
    • Seat dimensions: 20.5"-24.5"H x 21.75"W x 19.25"D
    • Back height: 28.25"
    • Arm height from floor: 27.5" to 31.25"