4XEM Cable Cat5e Keystone Jack, Blue, 10/Pack (4XKJC5EBL10PK)
Over 30
  • Comes in blue
  • Dimensions: 0.91"H x 0.79"W x 1.22"D
Item #: IM18HY277Model #: 4XKJC5EBL10PK
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
4XEM Cable Ties, 7.96" x 0.3", White, 100/Pack (4X8ZIPTIE100W)
No reviews yet
1
Customers bought together
4XEM Cable Cat5e Keystone Jack, Blue, 10/Pack (4XKJC5EBL10PK) is Your Product
Price for both
  • About this product
    Designed for optimal performance, 4XEM's Cat5e RJ-45 110-Type 90-degree punch down keystone jack is perfect for any UTP Ethernet cabling environment. The patterned printed circuit board construction is fully compliant with UL-certified ANSI/EIA/TIA CAT5E connecting hardware specifications. It also features dual-color coded labeling made for both 568A and 568B wiring schemes. This keystone jack module will work with all 4XEM wall plates or any conventional keystone and angled multimedia wall plate or patch panel.
    • Comes in blue
    • 10 jacks per pack
    • Fits into any conventional face plate, outlet box, or panel
    • Dual-color coded labelling for both 568A and 568B wiring schemes
    • Meets or exceeds UL, ANSI, TIA, EIA standards
    • Lifetime manufacturer limited warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes 4XEM Cable Cat5e Keystone Jack, Blue, 10/Pack (4XKJC5EBL10PK) 4XEM Cable Ties, 7.96" x 0.3", White, 100/Pack (4X8ZIPTIE100W) 4XEM Cable Ties, 6" x 0.3", Black, 100/Pack (4X6ZIPTIE100BR) 4XEM Cable Ties, 6" x 0.2", White, 250/Pack (4X6ZIPTIE250W) 4XEM Cable Ties, 10" x 0.3", Black, 100/Pack (4X10ZIPTIE100BR)