4XEM Cable Cat5e Keystone Jack, Yellow, 10/Pack (4XKJC5EYL10PK)
  • Comes in yellow
  • Dimensions: 0.91"H x 0.79"W x 1.22"D
Item #: IM18HY281Model #: 4XKJC5EYL10PK
  • About this product
    Designed for optimal performance, 4XEM's Cat5e RJ-45 110-Type 90-degree punch down keystone jack is perfect for any UTP Ethernet cabling environment. The patterned printed circuit board construction is fully compliant with UL-certified ANSI/EIA/TIA CAT5E connecting hardware specifications. It also features dual-color coded labeling made for both 568A and 568B wiring schemes. This keystone jack module will work with all 4XEM wall plates or any conventional keystone and angled multimedia wall plate or patch panel.
    • Comes in yellow
    • 10 jacks per pack
    • Fits into any conventional face plate, outlet box, or panel
    • Dual-color coded labelling for both 568A and 568B wiring schemes
    • Meets or exceeds UL, ANSI, TIA, EIA standards
    • Lifetime manufacturer limited warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes 4XEM Cable Cat5e Keystone Jack, Yellow, 10/Pack (4XKJC5EYL10PK) 4XEM Cable Ties, 6" x 0.2", White, 250/Pack (4X6ZIPTIE250W) 4XEM Cable Cat5e Keystone Jack, Blue, 10/Pack (4XKJC5EBL10PK) 4XEM Cable Cat6 Keystone Jack, Yellow, 10/Pack (4XKJC6YL10PK) 4XEM Cable Ties, 10" x 0.3", White, 100/Pack (4X10ZIPTIE100WR)