Northwest 80-2000A-42 LED Fire and Ice Electric Fireplace with Remote; 42"
Over 30
  • Glass construction with black finish
  • Dimensions: 18"H x 42"W x 4.75"D
  • Modern black glass design
Item #: 1553808Model #: 80-2000A-42
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Northwest 80-2000A-54 LED Fire and Ice Electric Fireplace with Remote; 54"
  • About this product
    The "Northwest 80-2000A-42 LED Fire and Ice Electric Fireplace with Remote, 42" with a relaxing flame effect, comes with mounting hardware that makes it easy to install and use.
    The "Northwest 80-2000A-42 LED Fire and Ice Electric Fireplace with Remote, 42" eliminates the need for purchasing or chopping wood and offers all the benefits of a fireplace without forcing you to encounter the dangers that are associated with a real one. This electric fireplace boasts a modern black glass design and features two heat settings of 750 Watts and 1500 Watts. It is wall mountable and gives you the option to have blue or orange LED fire. Changing the settings of the fireplace is extremel y simple as it brings a remote control along.
    • Modern black glass design
    • Blue and orange color changing LED fire
    • Size: 42"
    • WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Northwest 80-2000A-42 LED Fire and Ice Electric Fireplace with Remote; 42" Northwest 80-2000A-54 LED Fire and Ice Electric Fireplace with Remote; 54" Northwest 50" White Electric Fireplace Color Changing Wall Mount (80-WSG02) Northwest 36" Curved Color Changing Fireplace Wall Mount Floor Stand (80-WSG032) Lifesmart Floor Standing Indoor Fireplace, Faux Stone, 60" (ZCFP1032US)