Thermaltake Smart Power Supply for Intel ATX 12V v2.3 Motherboard, 500 W, Black (PSSPD0500NPCWUS)
  • Suitable for Intel ATX 12V v2.3 motherboards
  • Form factor: Internal
  • Output power: 500 W
Item #: 2111661Model #: PSSPD0500NPCWUS
  • About this product
    The Thermaltake smart power supply is compatible with Intel ATX 12V v2. 3 motherboard. The 500 W power supply with 82 - 86 percent efficiency at 20 - 100 percent load, has 120 mm fan for cooling purpose. This black power supply has input voltage rating of 100 - 240 V at 50 - 60 Hz and input current rating of 8 A. This power supply operates at a temperature range of 5 - 40 deg C and has hold up time of 16 ms within 60 percent load.
    • Form factor: Internal
    • Output power: 500 W
    • Efficiency: 82 - 86 percent at 20 - 100 percent load, Power factor correction: Active
    • Interfaces/ports: Two 6-pin PCI-E
    • Cooling system: One 20 mm fan: 1800 RPM+ 10 percent
    • Input voltage: 100 - 240 V, 50 - 60Hz, Input current: 8 A max
    • Dimensions: 86 mmH x 150 mmW x 140 mmD
    • Comes in black color
    • Power good signal: 100 - 500 msec, Hold up time: 16 msec (minimum) within 60 percent load
    • MTBF: 100000 hrs minimum
    • Meets 80 PLUS certified, CE/CB/TUV/UL/FCC
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Thermaltake Smart Power Supply for Intel ATX 12V v2.3 Motherboard, 500 W, Black (PSSPD0500NPCWUS) MSI MPG A850G 850W ATX 3.0 80 PLUS Gold ATX Power Supply, Black (MPGA850GSPCIE5) Thermaltake SMART Series 700W ATX 80 Plus Certified Active PFC Power Supply, Black (PS-SPW-0700NNFAWU-1) Zebra 12-24V DC Power Supply Jabra Proprietary Power Supply
    Your product
    Out of Stock
    Zebra 12-24V DC Power Supply
    Jabra Proprietary Power Supply
    Reviews
    No reviews yet
    No reviews yet
    Delivery Information
    Data not available
    Free Next-Day eligible by tomorrow
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Mon, May 18
    Available in my store
    No
    Yes
    No
    Power Supply Form Factor
    Internal
    Desktop
    Plug-in Module
    True Color
    Black
    Black
    Output Power (Watts)
    Data not available
    Compatible With
    Intel ATX 12V v2.3 motherboards
    Desktop Computer
    PC
    Output Voltage
    500 W
    700W
    Frequency (Hz)
    50 - 60 Hz
    50 - 60 Hz
    Watts
    500
    700
    Input Voltage
    100 - 240 V
    Full Range (100-240Vac)
    Width in Inches
    8.9
    Weight (lbs.)
    3.8
    Height in Inches
    4
    Connector, Port or Interface Type(s)
    Two 6-pin
    Native 12V-2x6 connector
    Depth in Inches
    7
    ATX/EPS Compliance
    ATX 12V
    ATX 12V
    EPS 12
    ATX Connector
    24 Pin
    24 Pin
    24 Pin