Asus ExpertCenter D700 Desktop Computer, Intel Core i5-11400, 8GB Memory, 512GB SSD (D700SC-XB503)
$749.99
Highlights
View all details
Operating System
Windows 11 Professional
Memory
8GB RAM DDR4 U-DIMM
Hard Drive
SSD
Processor
Intel Core i5 processor
Asus ExpertCenter D700 Desktop Computer, Intel Core i5-11400, 8GB Memory, 512GB SSD (D700SC-XB503)
Item #: 24507454 | Model #: D700SA-XB503
Final price is $749.99
Out of stock for delivery to
Â
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Engineered to be powerful, tough, and secure for business, Asus ExpertCenter D700 small form factor desktop computer is powered by a cutting-edge processor, fast memory, and high-performance graphics. The computer meets the MIL-STD-810G US military standards and features advanced security solutions. With comprehensive expansion slots, Asus ExpertCenter D700 can be easily configured to meet your current and future business needs.
- 2.6GHz Intel Core i5-11400 hexa-core processor with up to 4.4GHz speed and 12MB cache memory
- 8GB DDR4 UDIMM smoothly runs your games, photo and video editing applications
- 512GB PCIe NVMe M.2 SSD for lightning-fast performance
- Windows 11 Professional operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel UHD Graphics 730 provides everyday image quality for Internet use, basic photo editing, and casual gaming
- Seamless connectivity with Wi-Fi 6 (802.11ax) and Bluetooth 5.2
- Built-in DVD-RW drive lets you play and burn DVDs for a richer entertainment experience
- Use 6 x USB 2.0 Type-A (2 x front, 4 x rear), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, and 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports for lightning-fast data movement speed
- Built-in 1 x HDMI 1.4, 1 x VGA, 1 x DisplayPort 1.2, 2 x PS/2 ports, 5 x audio jacks (2 x front, 3 x rear)
- Wired keyboard and mouse included
- Secure data with TPM 2.0, a Kensington slot, and the ability to enable/disable USB port read
- Place this desktop in either vertical or horizontal mode to fit in any home or working environment
- Tool-free chassis design with no tools required to open it up
- Built and tested to the most demanding industry requirements with the MIL-STD 810G US military standards and stringent Asus in-house testing in order to mitigate against everyday workplace accidents
- Committed to creating a sustainable future, the desktop adopts stringent environmental requirements at all stages of the product lifecycle and optimizes energy use with an 80PLUS Platinum power supply to lower your operating cost in the long term
- Meets or exceeds the ENERGY STAR standard
- Safety Data Sheet
- WARNING Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
Highly rated similar items
Page 1 of 1
HP Pro 400 G9 Mini Desktop Computer, Intel Core i7-14700T, 16GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse + Keyboard (A70P9UT#ABA)
Price is $1,188.69
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP Pro Mini 400 G9 Desktop Computer, Intel Core i7-14700T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (A70PDUT#ABA)
Price is $1,247.29
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Slim Desktop Computer, Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse + Keyboard Included (56TWD)
Price is $1,141.91
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP 27" All-in-One Desktop Computer, Intel Core i5-1335U, 8GB RAM, 265GB SSD, Mouse, Keyboard & Webcam Included, Windows 11Â is In-store only
Price is $849.99
See alternate delivery items
30-min pickup
Add to list
HP EliteDesk 8 Mini G1a Desktop Computer, AMD Ryzen AI 7 350, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Windows 11 Pro (D36F8UT#ABA)Â is New at Staples
Price is $1,209.98
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo ThinkCentre Neo 50q Gen 4 Desktop Computer, Intel Core i5-13420H, 16GB Memory, 256GB SSD, Windows 11 Pro (12LN000BUS)
Price is $1,009.63
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Max Tower T2 Desktop Computer, Intel Core Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (56TMK)
Price is $2,211.23
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 Professional |
| Installed RAM | 8GB |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Capacity | 512GB |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| connectivity | |
| Number of Video Output Ports | 3 |
| Network Card | Intel WGI219V |
| Number of PCI Slots | 3 |
| Wireless Connectivity | 802.11ax |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Number of Display Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| dimensions | |
| Weight (lbs.) | 11.02 |
| Depth in Inches | 11.52 |
| Width in Inches | 3.72 |
| Height in Inches | 13.37 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Media Card Reader | 2-in-1 card reader (SD/MMC), smart card reader |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 730 |
| Graphics Processor | Intel Core i5 |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| memory | |
| CPU Cache Size | 12MB |
| Memory Speed (MHz) | 2933 |
| Total Memory Slots | 4 |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Type | DDR4 U-DIMM |
| processor | |
| Processor Core Generation | i5-11400 |
| Processor Speed (Ghz) | 2.6 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 512 |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Family Model # | D700 |
| Computer Use | Business |
| Optical Drive | DVD-RW |
| Series or Collection | ExpertCenter |
| Keyboard Included | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Computer Audio | High Definition 7.1 Channel Audio |
| Desktop Refurbished | No |
| True Color | Black |
| Mouse Included | Yes |
| Number of Expansion Bays | 1 x 2.5", 1 x 3.5", 2 x M.2 for storage, 1 x M.2 for Wi-Fi |