Asus ROG Thor 1000W 80 PLUS Platinum Desktop Power Supply, Black/Gray (ROGTHOR1000P2GA)
  • The ROG THOR 1000 is a powerful 1000W Gaming Power Supply guaranteed to keep your PC cool
  • ATX/EPS Compliance: ATX12V
  • Input Voltage: 100-240Vac
Item #: 24585071Model #: ROG-THOR-1000P2-GAMING
  • About this product
    Back with a vengeance, the second iteration of the ROG Thor 1000W Platinum wields cooling and component upgrades that make it the quietest PSU in its class. And to compliment the latest high-end ROG motherboards and bring additional flair to beastly rigs, we've added a mirrored side panel that neatly frames the OLED display.
    • ATX/EPS Compliance: ATX12V
    • Input Voltage: 100-240Vac
    • The ROG Thor 1000W Platinum II is backed with a 10-year* warranty.
    • Each ROG Thor 1000W Platinum II PSU is bundled with a 16-pin PCIe cable that can pipe up to 600W of power to PCIe Gen 5.0 graphics cards. Get ready for the future of power delivery.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Asus ROG Thor 1000W 80 PLUS Platinum Desktop Power Supply, Black/Gray (ROGTHOR1000P2GA) Cisco 715W 80 PLUS Platinum Plug-in Module Power Supply, Black/Gray (PWR-C1-715WAC-P=) Zebra 12-24V DC Power Supply Zebra 45W External Power Supply, Black (PWR-BGA15V45W-UC2-WW) Jabra Proprietary Power Supply