Black & Decker 18" Oscillating Pedestal Fan, 3-Speed, Black (BFP18SXB)
  • Pedestal stand fan, black
  • 18" diameter fan, unit measures 27.6" x 27.6" x 52"
  • 5'L power cord
Item #: 24649946Model #: BFP18SXB
  • About this product
    The BLACK+DECKER 18-inch pedestal fan features 3 large fan blades with 3 fan speed settings to provide optimal air circulation. Ideal fans for home, office, living room fan, garage fan, standing fan for bedroom and more. Our outstanding fans oscillating comes with 3 speed settings to ensure you get the airflow you desire: Low, Medium & High. Additionally, our floor fans offer 60-degree oscillating function to enhance comfort, distribute air evenly throughout a room and improved air cooling. Also included with this indoor fan is an adjustable 30-degree vertical tilt angle adjustment and height adjustment control knob. Height adjusts from 44.88” to 51.96” H overall. There's no better feeling than a cool breeze at your desk, home or office that delivers such outstanding personal cooling.
    • Pedestal stand fan, black
    • 5'L power cord
    • Push button control panel
    • 3 fan speed settings
    • 1 year limited warranty
    • 60-degree oscillation and adjustable 30-degree tilt angle
    • WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Black & Decker 18" Oscillating Pedestal Fan, 3-Speed, Black (BFP18SXB) Black & Decker 16" Oscillating Pedestal Fan, 3-Speed, White (BFP16MXW) Black & Decker 16" Oscillating Pedestal Fan, 3-Speed, Black (BFP16MXB) Black & Decker 20" Box Fan, 3-Speed, Black (BFB20SB) Black & Decker 16" Floor Fan, 3-Speed, Black (BFF16B)