Cisco Catalyst 9300 1100W 80 PLUS Platinum Internal Power-to-Port Supply (PWR-C1-1100WAC-P=)
Over 30
  • 1100W power to port AC power supply for use in Cisco Catalyst 9300 switches
  • Input voltage: 115-240VAC on 12-6A
  • Energy efficiency rating: 80 PLUS Platinum
Item #: IM16GN350Model #: PWR-C1-1100WAC-P=
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Cisco Catalyst 9200 125W Plug-In Module Power Supply (PWR-C5-125WAC=)~#|#~EE0C8C7B-CD05-47BA-A898C225293F3EDF_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    • Features a power cord for connection to an AC power outlet
    • Dimensions: 1.58"H x 13.7"W x 3.25"D
    • Weight: 3.1 lbs.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Cisco Catalyst 9300 1100W 80 PLUS Platinum Internal Power-to-Port Supply (PWR-C1-1100WAC-P=) Cisco Catalyst 9200 125W Plug-In Module Power Supply (PWR-C5-125WAC=) Cisco Catalyst 9300 350W Plug-in Module Platinum-Rated Power Supply, Gray/Black (PWR-C1-350WAC-P=) Cisco Catalyst 9200 600W Plug-In Module Power Supply (PWR-C5-600WAC=) Cisco 715W 80 PLUS Platinum Plug-in Module Power Supply, Black/Gray (PWR-C1-715WAC-P=)
    Your product
    Reviews
    No reviews yet
    Delivery Information
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Mon, May 18
    Available in my store
    No
    No
    Power Supply Form Factor
    Internal
    Plug-in Module
    Plug-in Module
    Output Power (Watts)
    1000 or More
    Less than 200
    Frequency (Hz)
    50 - 60 Hz
    50 - 60 Hz
    50 - 60 Hz
    50 - 60 Hz
    50 - 60 Hz
    Compatible With
    Cisco Catalyst 9300 switches
    Cisco Catalyst 9200 Series Switches
    Cisco Catalyst 9300 Series switches
    Network hardware
    Watts
    1100
    Input Voltage
    115-240 VAC, 50-60 Hz
    100 to 240 VAC
    100-240VAC
    100 to 240 VAC