Dell Latitude 5550 15.6" Laptop, Intel Core Ultra 5-125U, 16GB Memory, 512GB SSD, Windows 11 Pro (CN62X)
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
About this product
The Dell Latitude 5550 laptop features an Intel Core Ultra processor that delivers the hybrid architecture needed for supercharged computing with a battery that lasts. Thanks to a three-tier multiprocessing unit, business users can manage complex workloads by sending the right task to the right engine at the right time. A CPU manages lightweight low-latency AI tasks, a GPU manages media and visual AI rendering, and an NPU, a dedicated AI engine, manages sustained AI and AI offload. An NPU helps apps run fast and smooth, using up to 38% less power when utilizing AI-enhanced collaboration tools during Zoom calls. The Dell Latitude 5550 offers battery life up to 8% longer on average than the previous generation. Users can enjoy smoother collaboration with AI boosts that make Windows Studio Effects even better, with additional features such as smart framing and noise suppression that don't impact overall system performance. Intelligent privacy features from Dell Optimizer help keep sensitive data private. Onlooker Detection notifies you when someone is peering at your screen and will texturize it, and Look Away Dim knows when your focus is elsewhere and dims your screen to further protect privacy and save battery life.
- Features a 1.3GHz Intel Core Ultra 5-125U processor, with up to 4.3GHz speed and 12MB cache memory
- 512GB M.2 2230 TLC PCIe Gen 4 NVMe SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- Windows 11 Professional operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- 16GB (2 x 8GB) memory to run multiple programs
- DDR5 SDRAM memory technology for high-performance solution
- Features a Full HD (1920 x 1080) resolution for unbelievable pixel-by-pixel image performance
- 15.6" display offers 40% more viewable area than a 13.3" screen, so you have more room to spread out your work and more space to enjoy your movie
- Backlit keyboard lets you play day or night
- Intel Wi-Fi 6E AX211 (2 x 2, 802.11ax) and Bluetooth 5.3 deliver strong and reliable wireless connectivity
- Outstanding battery life: choose from long life cycle batteries with up to 54Wh capacity and ExpressCharge
- Meets or exceeds the ENERGY STAR 8.0, FIPS 140-2, TCG, EPEAT Climate+, TCO Certified, Gen 9, and EPEAT Gold standards
- Offers 2 x USB Type-C (Thunderbolt 4.0 with Power Delivery and DisplayPort), 2 x USB 3.2 Gen 1 (one with Power share), 1 x HDMI, 1 x microSD 4.0 card slot, 1 x RJ45, 1 x universal audio jack ports and a wedge-shaped lock slot
- Look your best on conference calls thanks to simultaneous multi-exposure High Dynamic Range (HDR): available on the FHD camera, the HDR technology takes several pictures simultaneously and blends them to accurately capture image detail in challenging lighting conditions, such as windowed offices and conference rooms
- Intelligent audio removes background noise on both ends of the call, while dynamic volume adjusts your PC speaker settings so you can hear your call clearly over unexpected noises
- Personalized performance that automatically responds to your work style, with advanced privacy features and built-in AI that optimizes audio, connectivity, productivity and configurability, all in one software
- Power supply: 65W AC, USB Type-C, EcoDesign
- 1-year manufacturer limited warranty
Top Rated Laptops
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Processor Type | Intel Core Ultra 5 |
| Computer Operating System | Windows 11 Professional |
| Battery Life | Not Rated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Installed RAM | 16GB |
| Hard Drive Type | SSD |
| Weight (lbs.) | 3.58 |
| SSD Capacity | 512GB |
| Screen Size (inches) | 15.6 |
| connectivity | |
| Ethernet | Yes |
| Network Card | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2 x 2, 802.11ax), Gigabit Ethernet |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of Display Ports | 0 |
| Wireless Connectivity | 802.11ax |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Video Output Ports | 1 |
| Media Card Reader | microSD, microSDXC, microSDHC |
| Bluetooth Compatible | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 9.19 |
| Width in Inches | 14.09 |
| Height in Inches | 0.82 |
| Laptop Weight | 3 to 3.9 lbs. |
| display | |
| Computer Screen Display Type | LED Backlit LCD |
| features | |
| Finger Print Reader | No |
| 2-in-1 | Not 2-in-1 |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Features | ExpressCharge 1.0, ExpressCharge Boost |
| Touch-Screen | No Touch-Screen |
| graphics | |
| Laptop Video Graphics | Intel Graphics |
| Graphics Processor | Other Intel |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| memory | |
| Expandable Memory (GB) | 64 |
| CPU Cache Size | 12MB |
| Memory Type | DDR5 SDRAM |
| power | |
| Laptop Battery Type | 3-cell 54Wh Li-ion |
| processor | |
| Processor Core Generation | 5-125U |
| Processor Speed (Ghz) | 1.3 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| additional details | |
| Series or Collection | Latitude |
| Computer Audio | Dual high-quality speakers with Waves MaxxAudio Pro |
| Computer Use | Business |
| True Color | Gray |
| Laptop Refurbished | No |
| Laptop Style | Notebook |
| Family Model # | 5550 |
| Color Family | Gray/Silver |