Dell Precision 3460 Desktop Computer, Intel Core i7-14700, 16GB Memory, 512GB SSD (J4XY9)
$2,309.39
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Operating System
Windows 11 Professional
Memory
16GB RAM DDR5 SDRAM
Processor
Intel Core i7 processor
Hard Drive
SSD
Dell Precision 3460 Desktop Computer, Intel Core i7-14700, 16GB Memory, 512GB SSD (J4XY9)
Item #: 24601638 | Model #: J4XY9
Final price is $2,309.39
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The Dell Precision 3460 SFF desktop computer provides users with performance and scalability in a space-saving design. This PC is powered by an Intel Core i7-14700 14th Gen processor and protected with always-on security you can trust.
- 2.1GHz Intel Core i7-14700 20-core processor with up to 5.4GHz speed and 33MB cache memory
- 16GB DDR5 SDRAM memory to run multiple programs
- 512GB SSD enables you to store thousands of files
- Windows 11 Professional operating system provides an intuitive and user-friendly interface
- Intel UHD Graphics 770 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Built-in 8x DVD+/-RW drive lets you play or write DVDs for a richer entertainment experience
- Use 3 x USB 3.2 Gen 1, 2 x USB 2.0 (one with PowerShare), 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 2, and 2 x USB 2.0 (SmartPower On) ports for lightning-fast data movement speed
- Includes: Dell KB216 multimedia keyboard and mouse
- 1-year manufacturer limited warranty
Highly rated similar items
Page 1 of 1
HP 27" All-in-One Desktop Computer, Intel Core i5-1335U, 8GB RAM, 265GB SSD, Mouse, Keyboard & Webcam Included, Windows 11Â is In-store only
Price is $849.99
See alternate delivery items
30-min pickup
Add to list
HP Pro Mini 400 G9 Desktop Computer, Intel Core i7-14700T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (A70PDUT#ABA)
Price is $1,247.29
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo ThinkCentre Neo 50q Gen 4 Desktop Computer, Intel Core i5-13420H, 16GB Memory, 256GB SSD, Windows 11 Pro (12LN000BUS)
Price is $1,009.63
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteStudio 8 G1i All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard
Price is $1,991.99
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteStudio 8 G1i All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard
Price is $2,418.09
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Max Tower T2 Desktop Computer, Intel Core Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (56TMK)
Price is $2,211.23
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 Professional |
| Installed RAM | 16GB |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Capacity | 512GB |
| connectivity | |
| Number of Video Output Ports | 3 |
| Network Card | Integrated GbE LAN |
| Number of PCI Slots | 2 |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Wireless Connectivity | No |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| Number of Display Ports | 3 |
| dimensions | |
| Weight (lbs.) | 8.53 |
| Width in Inches | 3.65 |
| Depth in Inches | 11.53 |
| Height in Inches | 11.42 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Processor | Other Intel |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| memory | |
| CPU Cache Size | 33MB |
| RAM Type | DDR5 |
| Total Memory Slots | 2 |
| Memory Speed (MHz) | 5600 |
| Memory Type | DDR5 SDRAM |
| processor | |
| Processor Core Generation | 14700 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 5.0 Ghz and above |
| Processor Speed (Ghz) | 2.1 |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Computer Use | Business |
| Optical Drive | DVD+/-RW |
| Number of Expansion Bays | 1 x 5.25" slimline external; 1 x 2.5"/3.5" shared internal |
| Computer Audio | High Definition Audio |
| Keyboard Included | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Family Model # | 3460 |
| Desktop Refurbished | No |
| True Color | Black |
| Mouse Included | Yes |
| Series or Collection | Precision |