Epson Lifestudio Grand Plus Ultra Short Throw Laser Projector, Black (V11HB83120)
  • Immersive Picture – With ultra short throw technology, you can place the projector close to the wall and enjoy a theater-like picture up to 150"
New at Staples
Item #: IM1740K68Model #: V11HB83120
  • About this product
    Create the Moment
    • Epson SilverFlex ALR Screen — Sold separately in 100" and 120" sizes, absorbs up to 90% of ambient light for enhanced color and contrast
    Specifications table
    Attribute nameAttribute value
    dimensions & weight
    Width in Inches
    27.4
    Height in Inches
    6.2
    Weight (lbs.)
    27.5
    Depth in Inches
    13.4
    display
    Aspect Ratio
    16:9
    Digital Zoom
    2x
    Image Size
    80" - 150"
    Projector Display Color 1.07 Billion
    Projector Display Technology Laser
    Projection Distance
    0.9" - 11.2"
    Throw Ratio
    Projector Resolution Ultra HD 4K
    mounting & compatibilty
    Mounting Method
    Tabletop
    Projector Connectivity HDMI/USB/Wireless
    3D Projection Capable
    No
    sound & brightness
    Noise Level (dB)
    32
    White Brightness Lumens (ISO Rated) 4000
    Color Brightness Lumens (IDMS Rated) 4000
    type
    Portable Non-Portable
    Room Size Large Rooms: Up To 18' X 20'
    Projector Type Home Theater
    Lens Focus Type Manual
    warranty
    Warranty Information
    2 Year
    additional details
    Projector Power Supply AC 100 to 240 V
    Series or Collection
    Lifestudio
    Kit Includes
    Projector, power supply, remote control, batteries, quick setup guide
    Power Consumption (Watts)
    350
    Lamp Life - ECO Mode in Hours 20000
    Compare similar items
    Product specifications table
    Your product
    Out of Stock
    EPSON V11H744520 PROJECTOR
    Reviews
    No reviews yet
    4.7
    No reviews yet
    Delivery Information
    Data not available
    Free Next-Day eligible by tomorrow
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Thu, May 21
    Available in my store
    No
    Room Size
    Large Rooms: Up To 18' X 20'
    Medium Rooms: Up To 12' X 14'
    Medium Rooms: Up To 12' X 14'
    Small Rooms: Up To 8' X 10'
    Large Rooms: Up To 18' X 20'
    Projector Display Technology
    Laser
    LCD
    LCD
    Laser
    Projector Type
    Home Theater
    Home Theater
    Business
    Business
    Projector Resolution
    Ultra HD 4K
    Ultra HD 4K
    Full HD
    WXGA
    WUXGA
    Projector Connectivity
    HDMI / USB / Wireless
    HDMI / USB / Wireless
    Wireless
    Data not available
    Lens Focus Type
    Manual
    Auto
    Auto
    Manual
    Projector Power Supply
    AC 100 to 240 V
    AC 100 to 240 V
    AC 100 to 240 V
    AC 120 to 230 V
    Aspect Ratio
    16:9
    Warranty Information
    2 Year
    3 Year
    Width in Inches
    27.4
    Digital Zoom
    2x
    3x
    3x
    1.35x
    Image Size
    80" - 150"
    30" - 150"
    30" to 150"
    60" – 400"