Flash Furniture Leo Platform Bed Frame with 10" Pocket Spring Mattress and 3" Memory Foam Topper, King (XUBD10PSM3M35K)
  • Platform Bed Frames/Mattress/Topper Sets
  • Bed Size: King; Overall Dimensions: 75.5"W x 79.5"D x 27"H
  • Color: Black; Material: Fabric, Felt, Foam, Memory Foam, Metal, Polyester, Steel
Item #: 24532389Model #: XUBD10PSM3M35K
  • About this product
    A great night's sleep should never be taken for granted and this bundled set including a 14 inch bed frame, 10 inch mattress and 3 inch memory foam mattress topper can be yours with the click of a button.
    This bed frame foundation with included mattress and memory foam topper features a 14" metal platform bed frame offering 12.5" clearance for storage. Constructed from 19 gauge solid steel with reinforced metal screw construction this frame will hold up to 800 pounds. Solid steel slats hold the included 10" mattress and 3" memory foam topper and does not require a box spring.
    • CertiPUR-US Certified Mattress
    • 14 Inch King Metal Platform Bed Frame, Mattress, and 3" Cooling Gel Mattress Topper Bundled Set
    • No Box Spring Required; Assembles in Less Than 30 Minutes with Included Tools
    • 12.5 Inch Clearance From The Frame Bottom for Storage
    • 10" CertiPUR-US Certified High Density Foam & Pocket Spring Mattress - Medium Firm Comfort
    • Tight Top Bed Mattress with 8" Pocket Spring Coils; 6.5 Gauge Springs
    • 3" Cooling Memory Foam Mattress Topper
    Product specifications table
    Attributes Flash Furniture Leo Platform Bed Frame with 10" Pocket Spring Mattress and 3" Memory Foam Topper, King (XUBD10PSM3M35K) Flash Furniture Capri Comfortable Sleep 12" Memory Foam & Pocket Spring Mattress, Full (CLBT33PMR12MF) Flash Furniture Brighton Tufted Upholstered Platform Bed in Black Fabric, King (SLBK4KBK) Flash Furniture Dream 8" Hybrid Mattress, King (DRE238BK) Flash Furniture Fiona Platform Bed Frame, King, Light Brown (MG090029KBAOAK)