Flash Furniture Leo Platform Bed with 10" Pocket Spring Mattress and 2" Memory Foam Topper, Full (XUBD10PSM2M35F)
  • Platform Bed Frames/Mattress/Topper Sets
  • Bed Size: Full; Overall Dimensions: 53.5"W x 74.5"D x 26"H
  • Color: Black; Material: Fabric, Felt, Foam, Memory Foam, Metal, Polyester, Steel
Item #: 24532370Model #: XUBD10PSM2M35F
  • About this product
    A great night's sleep should never be taken for granted and this bundled set including a 14 inch bed frame, 10 inch mattress and 2 inch memory foam mattress topper can be yours with the click of a button.
    This bed frame foundation with included mattress and memory foam topper features a 14" metal platform bed frame offering 12.5" clearance for storage. Constructed from 19 gauge solid steel with reinforced metal screw construction this frame will hold up to 650 pounds. Solid steel slats hold the included 10" mattress and 2" memory foam topper and does not require a box spring.
    • CertiPUR-US Certified Mattress
    • 14 Inch Full Metal Platform Bed Frame, Mattress, and 2" Cooling Gel Mattress Topper Bundled Set
    • No Box Spring Required; Assembles in Less Than 30 Minutes with Included Tools
    • 12.5 Inch Clearance From The Frame Bottom for Storage
    • 10" CertiPUR-US Certified High Density Foam & Pocket Spring Mattress - Medium Firm Comfort
    • Tight Top Bed Mattress with 8" Pocket Spring Coils; 6.5 Gauge Springs
    • 2" Cooling Memory Foam Mattress Topper
    • Ventilated Design Disperses Body Heat
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Flash Furniture Leo Platform Bed with 10" Pocket Spring Mattress and 2" Memory Foam Topper, Full (XUBD10PSM2M35F) Flash Furniture Bentley Universal 14" Platform Bed Frame, King (MPXUBD10001KBK) Flash Furniture Louis 14" Metal Platform Bed Frame with 12" Memory Foam Pocket Spring Mattress, Full (XUBD1000112MFMF)