Kingston 16GB DDR4 UDIMM 288-pin DRAM Memory (KCP432NS8/16)
Out of stock for delivery to
Natick, MA
Highlights
View all details
- Unbuffered signal processing
- 16GB memory to run multiple programs
- DDR4 SDRAM memory technology for high-performance solution
Item #: IM17WF622 | Model #: KCP432NS8/16
This item is out of stock
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
This memory module optimized for peak performance on the latest DDR4 motherboards.
- Unbuffered signal processing
- Up to 3200MHz memory speed delivers faster clocking rates
- UDIMM 288-pin form factor fits perfectly in systems designed to accept this structure
- CL22 latency for quick operation
- Data integrity check: non-ECC
- Single-rank x8 memory configuration
- Requires 1.2V to operate
- Lifetime manufacturer limited warranty
Frequently bought together
Page 1 of 4
NeeDoh Teenie Cool Kittens, Assorted Colors, 4/Pack (MPCCTND)
Unit of measure 4/Pack4/Pack
See alternate delivery items
30-min pickup
Add to list
NeeDoh JellySquish, Color Chosen at Random (JSND)
See alternate delivery items
30-min pickup
Schylling NeeDoh Cool Cats Stress Ball, Assorted Colors (CCND)
HP 15.6" LED Laptop, Intel Core i3-N305, 8GB RAM, 256GB SSD,+ 7 hours battery, Windows 11 (B42YPUA#ABA)
Free Next-Day eligible by tomorrow
1
Over 30
1
Over 30
Hammermill Copy Plus 8.5" x 11" Copy Paper, 20 lbs., 92 Brightness, 5000 Sheets/Carton (105007)
Unit of measure 5000/Carton5000/Carton
AutoRestock
Staples® Dexley Ergonomic Mesh Swivel Task Chair, Black (UN56946)
NeeDoh Nice Ice Baby, Assorted Colors, 4/Pack (MPTNCBND)
Unit of measure 4/Pack4/Pack
Schylling NeeDoh The Groovy Glob Stress Ball, Assorted Colors (NDXX)
Staples 30% Recycled File Folders, 1/3-Cut Tab, Letter Size, Manila, 100/Box (ST56675)
Next-Day Delivery by tomorrow
AutoRestock
Save 5%
Staples Hyken Ergonomic Mesh Swivel Task Chair, Black (ST63137)
NeeDoh Dohnuts, Color Chosen at Random (DNND)
Delivery fees may apply
NeeDoh Gumdrop, Color Chosen at Random (GDND)
Staples Multiuse Copy Paper, 8.5" x 11", 20 lbs., 94 Brightness, 500 Sheets/Ream, 8 Reams/Carton (26860-CC)
Unit of measure 4000/Carton4000/Carton
HP 17.3" FHD Laptop, Intel Core i3-N305, 8GB RAM, 512GB SSD, +9.5 hours battery, Windows 11 Home
NeeDoh Dream Drop, Color Chosen at Random (DRDND)
NeeDoh Nice Cube, Color Chosen at Random (NCBND)
NeeDoh Gummy Bear, Color Chosen at Random (GBND)
NeeDoh Nice Berg Swirl, Color Chosen at Random (SWSNCBND)
Featured Products
Page 1 of 3
Uncaged Ergonomics 10.2" x 10" Metal Swivel Laptop Stand 2.0, White (SLS-White)
Delivery by Wed, May 20
ViewSonic 16" 60Hz LED Monitor, Black (VP16-OLED)
Free delivery by Wed, May 20
ViewSonic 15.6" 4K Ultra HD 60Hz LED Monitor, Black (VX1655-4K)
Free delivery by Wed, May 20
ViewSonic Portable 15.6" 60 Hz LED Monitor, Black (VX1655)
Mount-It! Adjustable 24"W Clamp-On Keyboard and Mouse Tray, Black (MI-7180)
Uncaged Ergonomics KT4 Adjustable Clamp On Keyboard Tray, Black (KT4-B)
Mount-It! Adjustable Dual Monitor Desk Mount with Gas Spring Arms, Up to 32" Monitor, Black (MI-1882BLK)
Mount-It! 20.75" x 10.5" Plastic Height Adjustable Steering Wheel and Backseat Tray, Black (MI-7314)
No reviews yet
Free delivery by Thu, May 21
3M Gel Wrist Rest with Platform for Keyboard, Non-Skid Base, Gray (WR420LE)
ViewSonic Portable 17.3" 1080p 144Hz IPS Gaming Monitor with FreeSync, Black (VX1754)
No reviews yet
Mount-It! 19.68" x 4.25" Steel Adjustable Vehicle Laptop Mount with Universal Base, Black (MI-528)
Uncaged Ergonomics WorkEZ Adjustable Keyboard Tray, Black (WEKTB)
ViewSonic ColorPro 16" 75Hz LED Monitor, Black (VP1656)