Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 14" Laptop, Intel Core Ultra 5 226V, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (21U3S0W200)
Processor
Intel Core Ultra 5 processor
Operating System
Windows 11 Professional
Graphics card
Intel Graphics
Display
14-inch 1920x1200 resolution
Memory
16GB RAM
Hard Drive
SSD
New at Staples
Item #: 24691906Model #: 21U3S0W200-W11P
20% off
  • About this product
    • With a base clock speed of 2.1GHz and max turbo frequency of 4.5GHz the Intel Core Ultra 5 226V leaves little to be desired over the previous generations
    • Featuring a WUXGA 1920 x 1200 display, the exceptional resolution delivers crisp performance
    • 14" IPS display offers the perfect size to keep you going without consuming too much space
    • The standard sized backlit-keyboard lets you work and play all day without compromise
    • 48Wh lithium-ion battery with a run time of up to 8 hours
    • 1-year limited warranty
    • Safety Data Sheet
    From the manufacturer
    Specifications table
    Attribute nameAttribute value
    *key specs
    Processor Type
    Intel Core Ultra 5
    Computer Operating System Windows 11 Professional
    Screen Size (inches)
    14
    Installed RAM
    16GB
    Hard Drive Type SSD
    Battery Life
    7 to 8 hours
    SSD Capacity
    512GB
    Weight (lbs.)
    2.95
    Screen Resolution
    1920x1200
    connectivity
    Wireless Connectivity
    802.11 a/b/g/n/ac/ax
    Network Card
    Wireless-AX
    Number of USB Ports 4
    Number of Display Ports 0
    Number of DVI Ports 0
    Number of Video Output Ports 1
    Bluetooth Compatible
    Yes
    Number of HDMI Ports
    1
    dimensions
    Width in Inches
    12.32
    Height in Inches
    0.6
    Laptop Weight Up to 3 lbs.
    Depth in Inches
    8.68
    features
    2-in-1
    Not 2-in-1
    Finger Print Reader Yes
    Touch-Screen
    No Touch-Screen
    graphics
    Laptop Video Graphics
    Intel Graphics
    Graphics Processor
    Other Intel
    Computer Graphic Card Type
    Integrated
    power
    Laptop Battery Type Li-ion
    processor
    Processor Speed (Up To Ghz) 4 to 4.9 GHz
    Processor Core Generation
    226V
    warranty
    Warranty Information
    1 Year
    additional details
    Computer Audio
    Integrated Stereo Speakers
    Computer Use Business
    Series or Collection
    ThinkPad E14 Gen 7
    Laptop Style Notebook
    True Color
    Black
    Laptop Refurbished
    No
    Family Model # ThinkPad
    Color Family
    Black
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 14" Laptop, Intel Core Ultra 5 226V, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (21U3S0W200) Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 14" Laptop, Intel Core Ultra 7 258V, 32GB RAM, 1TB SSD, Windows 11 Pro (21U3S0W100) Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 14" Laptop, AMD Ryzen 5 7535U, 2.9GHz, 16GB RAM, 256GB SSD, Backlit Keyboard, Windows 11 Pro Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 16" OLED Touchscreen AI Laptop, Intel Core Ultra 7 165H, 1.4GHz, 64GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Pro Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 14" Laptop, Intel Core Ultra 5 226V, 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 11 Pro (21QHS30900)