Lenovo ThinkPad E16 15" Laptop, Intel Core i5-1335U, 16GB Memory, Windows 11 Pro (21JN003YUS)
$939.72
Out of stock for delivery to
Highlights
View all details
Operating System
Windows 11 Professional
Memory
16GB RAM
Hard Drive
SSD
Display
16-inch 1920 x 1200 resolution
Processor
Intel Core i5 processor
Lenovo ThinkPad E16 15" Laptop, Intel Core i5-1335U, 16GB Memory, Windows 11 Pro (21JN003YUS)
Item #: IM113GH00 | Model #: 21JN003YUS
Final price is $939.72
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Give your small business a unique style with the compelling facade and features of these business laptops. They're built for security and productivity, with a look that makes business personal again. The Lenovo ThinkPad E16 (16" Intel) laptop exudes power, reliable performance, and robust security - for all of your business requirements. It's designed to handle heavy loads of work and is perfect for data tabulation, quick design works, research, and reviewing content. Equipped with a Intel Core processor, integrated UMA graphics, extensive memory and SSD storage, the E16 delivers blazing-fast performance.
- 256 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- With 16 GB DDR4 SDRAM of memory, users can run many programs without losing execution
- Intel Core i5 1.30 GHz processor provides great performance, immersive multimedia and rapid loading of programs
- 16" display with 1920 x 1200 resolution showcases movies, games and photos with impressive clarity
Top Rated Laptops
Page 1 of 1
ASUS Vivobook 17.3" FHD 60Hz Laptop, Intel Core 5 120U, 16GB RAM, 512GB SSD, Backlit Keyboard, Windows 11, Quiet Blue
Price is $579.99, Regular price was $749.99, You save 22%
$749.99
Free delivery by Tue, Apr 07
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
MSI Thin 15.6" Gaming Laptop, NVIDIA GeForce RTX 4050, Core i5-13420H, 16GB RAM, 512GB SSD, Backlit Keyboard, Windows 11 Home
Price is $699.99, Regular price was $999.99, You save 30%
$999.99
Free delivery by Tue, Apr 07
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
ASUS Vivobook 15 FHD 15.6" Laptop, Intel Core 5 120U, 16GB RAM, 512 GB SSD, Backlit Keyboard, Windows 11
Price is $399.99, Regular price was $649.99, You save 38%
$649.99
Free delivery by Wed, Apr 08
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
ASUS Vivobook X1404 14" Laptop, Intel Core i5-1334U, 12GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Home (X1404VA-I512256)
Price is $349.99, Regular price was $599.99, You save 41%
$599.99
Free delivery by Tue, Apr 07
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP 15.6" FHD Laptop, Intel Core i7-1355U, 16GB RAM, 512GB SSD, Backlit Keyboard, +9.75 hours battery, Windows 11 is In-store only
Price is $579.99, Regular price was $859.99, You save 32%
$859.99
See alternate delivery items
30-min pickup
Add to list
Lenovo IdeaPad 5 14” WUXGA IPS 2-in-1 Laptop, Copilot+ PC, AMD Ryzen AI 5 340, 16GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Home, Luna Grey
Price is $629.99, Regular price was $879.99, You save 28%
$879.99
Free delivery by Tue, Apr 07
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo Legion 5i 15.6" FHD OLED Gaming Laptop, Nvidia GeForce RTX 5050, Intel Core i7-14700HX, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11
Price is $999.99, Regular price was $1,349.99, You save 25%
$1,349.99
Free delivery by Tue, Apr 07
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP 15.6" FHD Laptop, Intel Core i5-1334U, 16GB RAM, 512GB SSD, +9.75 Hour Battery, Windows 11 Home
Price is $579.99, Regular price was $819.99, You save 29%
$819.99
Free delivery by Tue, Apr 07
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
ASUS Vivobook 15 FHD 15.6" Laptop, Intel Core i3-1315U, 8GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 (F1504VA-SB31)
Price is $329.99, Regular price was $469.99, You save 29%
$469.99
Free delivery by Tue, Apr 07
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo V15 G4 15.6" Laptop, Intel Core i7-13620H, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Home (83CC002EUS) is In-store only
Price is $499.99, Regular price was $879.99, You save 43%
$879.99
See alternate delivery items
30-min pickup
Add to list
Lenovo IdeaPad Slim 5i 16" LCD Laptop, Intel Core 5, 2.2 Ghz, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11, Luna Grey (83J1002JUS) is In-store only
Price is $559.99, Regular price was $779.99, You save 28%
$779.99
See alternate delivery items
30-min pickup
Add to list
Lenovo IdeaPad 5i 2-in-1 16" LCD Touchscreen Laptop, Intel Core Ultra 5 225U, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11, Luna Grey
Price is $699.99, Regular price was $949.99, You save 26%
$949.99
Free delivery by Wed, Apr 08
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP 15.6" LED Laptop, Intel Core i3-N305, 8GB RAM, 256GB SSD,+ 7 hours battery, Windows 11 (B42YPUA#ABA)
Price is $329.99, Regular price was $529.99, You save 37%
$529.99
Free delivery by Tue, Apr 07
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP 17.3" FHD Laptop, Intel Core i3-N305, 8GB RAM, 512GB SSD, +9.5 hours battery, Windows 11 Home
Price is $399.99, Regular price was $579.99, You save 31%
$579.99
Free delivery by Tue, Apr 07
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo Slim 7i Aura Edition 14” WUXGA OLED Laptop, Copilot+ PC, Intel Core Ultra 7 256V EVO, 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 11 Home
Price is $799.99, Regular price was $1,099.99, You save 27%
$1,099.99
Free delivery by Tue, Apr 07
30-min pickup
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo ThinkPad L16 G2 16" Touchscreen Laptop, Intel Core Ultra 5 225U, 16GB RAM, 512GB PCIe SSD, Windows 11 Pro (21SBS2CA00) is New at Staples
Price is $849.99, Regular price was $1,299.99, You save 34%
$1,299.99
Free delivery by Wed, Apr 22
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProBook 460 G11 16" AI Laptop, Intel Core Ultra 7-155U, 16GB DDR5 RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (A1LH5UT#ABA)
Price is $859.99, Regular price was $1,099.99, You save 21%
$1,099.99
Free delivery by Wed, Apr 22
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Microsoft Surface 7 15" Laptop, Copilot+ PC, Snapdragon X Elite X1E-78-100, 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 11 Home (ZYT00026)
Price is $1,786.59
Free delivery by Mon, Apr 13
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo V14 G5 IRL 14" Laptop, Intel Core i7-13620H, 16GB RAM, 1TB PCIe SSD, Windows 11 Home (83HDA06BUS) is New at Staples
Price is $649.99, Regular price was $899.99, You save 27%
$899.99
Free delivery by Wed, Apr 22
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo V15 G5 IRL 15.6" Laptop, Intel Core 7 240H, 16GB RAM, 1TB PCIe SSD, Windows 11 Home (83HFA08GUS) is New at Staples
Price is $749.99, Regular price was $999.99, You save 25%
$999.99
Free delivery by Wed, Apr 22
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 Professional |
| Installed RAM | 16GB |
| Hard Drive Type | SSD |
| Screen Size (inches) | 16 |
| SSD Capacity | 256GB |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Battery Life | 8.5 hours + |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| connectivity | |
| Number of Display Ports | 0 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Video Output Ports | 1 |
| Bluetooth Compatible | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| dimensions | |
| Laptop Weight | 3 to 3.9 lbs. |
| display | |
| Computer Screen Display Type | LCD |
| features | |
| 2-in-1 | Not 2-in-1 |
| Touch-Screen | No Touch-Screen |
| graphics | |
| Graphics Processor | Intel Core i5 |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| processor | |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 4 to 4.9 GHz |
| Processor Core Generation | i5-1335U |
| storage | |
| Hard Drive Size (GB) | 256 |
| additional details | |
| Computer Use | Business |
| Laptop Refurbished | No |
| Series or Collection | ThinkPad E16 |
| Laptop Style | Notebook |
| True Color | Black |
| Color Family | Black |