Luxor 36" Round Height Adjustable Café Table, White (LX-PNADJ-36RD)
Over 30
  • Durable steel base and MDF top with polyurethane paint
  • 36" round white tabletop with contoured edges
  • Overall with glides: 36”W x 25.2” - 40”H
Item #: 24357348Model #: LX-PNADJ-36RD
Handling Fee applies
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Luxor 32" Square Height Adjustable Café Table, White (LX-PNADJ-32SQ)~#|#~1399BD56-1F7A-4DEE-824F346DFF116F1B_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    • Overall with casters: 36”W x 27.6” - 42.4”H
    • Tabletop: 36”W x 1”H
    • Base: 29.8” x 28.4”
    • Perfect for offices, restaurants, cafeterias, schools, trade shows, and other venues
    • Pneumatic air cylinder provides effortless height adjustment in seconds
    • Concealed lever effortlessly raises the table height between 25.2" and 40" (with glides)
    • Concealed lever effortlessly raises the table height between 27.6" and 42.4" (with casters)
    • Static load weight capacity of 110 lbs.
    • Includes choice of leveling glides and 2.5" casters, two with locking brake
    • Ships ground in one box
    • Assembly required
    Available with a 36" diameter, these popular café tables are designed to support a static load of 110 lbs. Each table includes a choice of protective leveling glides as well as four 2.5" casters for mobility, making them an excellent choice for collaborative workspaces, social settings, or home use.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Luxor 36" Round Height Adjustable Café Table, White (LX-PNADJ-36RD) Luxor 32" Square Height Adjustable Café Table, White (LX-PNADJ-32SQ) Luxor 36" Square Height Adjustable Café Table, White (LX-PNADJ-36SQ) Luxor Pneumatic Adjustable Round Pedestal Table (LX-PNADJ-ROUND) Regency 30-inch Round Table with 4 Chairs, Black (TB30RNDPL44BK)