MOFT Float Portable Tablet Stand and Case, 11-Inch, Black (MD003-1-11IPADPRO123-BK)
  • Tallest portable stand and case
  • makes mobile working comfortable and lightweight
  • Fits iPad Pro 11 in. (2018, 2020, and 2021)
Item #: 24526511Model #: MD003-1-11IPADPRO123-BK
  • About this product
    The MOFT Float Portable Tablet Stand and Case was created with an innovative, patented double-hinge structure. It's slim built-in stand elevates the screen to up to 3.15 in. for comfortable viewing wherever you are. Float it when you need it and make it invisible when you don't. It’s simple to set up – just rotate the hinge to open and fold it down to close in seconds. It easily slips into any bag when you’re ready to hit the road again. Lightweight and durable, the MOFT float hinge system is made of light and solid aluminum alloy, offering a smooth and flexible experience. Even after being opened and closed over 8,000 times, it's still as reliable as the new product. The exclusively designed legs increase all-around stability.
    • Satisfies all viewing needs
    • features floating mode, stable mode, and portrait mode
    • Fully adjustable height and angle
    • easily offers a suitable height with comfortable viewing angle
    • Lightweight but durable
    • after being opened and closed over 8,000 times, it's still as strong as the first time
    • 11"