Perforated Foam Roll, 1/8" x 36" x 550', 2/Bundle (FW18S36P)
Over 30
  • Rolls are cross-perforated every 12" for easy tear off.
  • Shock absorbing foam protects fragile items.
  • Provides light cushioning and surface protection.
Item #: 2653268Model #: FW18S36P
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Perforated Foam Roll, 3/32" x 36" x 750', 2/Bundle (FW332S36P)~#|#~27C7AF21-73A4-44AE-94DAA3E102FED363_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    Keep your delicate goods safe from every type of problem, including shocks as these foam rolls from the Packaging Wholesalers have great shock absorbing qualities. They are also moisture-resistant, ensuring that the goods will not get ruined due to weather conditions or due to coming into contact with contaminated water. They are cross perforated at every 12" and slit at 36", making it easy for you to tear-off and wrap your goods safely. Foam rolls are cheaper compared to other packaging material, making them an economical choice. They can also be reused easily as per requirement.
    • Moisture-resistant.
    • Air Foam Rolls can be custom slit and/or perforated to your exact specification.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Perforated Foam Roll, 1/8" x 36" x 550', 2/Bundle (FW18S36P) Perforated Foam Roll, 3/32" x 36" x 750', 2/Bundle (FW332S36P) Perforated Foam Roll, 1/16" x 72" x 1250' (FW11672P) Perforated Foam Roll, 1/16" x 48" x 1250' (FW11648P) Antistatic Perforated Foam Roll, 1/8" x 24" x 550', 3/Bundle (FW18S24ASP)
    Your product
    Reviews
    No reviews yet
    Delivery Information
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Wed, May 20
    Available in my store
    No
    No
    Length (ft.)
    550
    Dispenser Included
    Dispenser Not Included
    Dispenser Not Included
    Pack Qty
    2
    Width in Inches
    36
    Perforated
    Perforated
    Thickness (inches)
    1 / 8"
    3 / 32"
    1 / 16"
    1 / 16"
    1 / 8"