Samsung S39C 27" Curved 75 Hz LED Monitor, Black (S27C394EAN)
  • Whether working on a project or enjoying a movie during downtime, see every detail on the 27" wider display
  • Monitor resolution: 1920 x 1080
  • Connect to all your favorite devices with convenient 1 x DP and 2 x HDMI interfaces
Item #: IM111PN28Model #: S27C394EAN
  • About this product
    • Monitor aspect ratio: 16:9
    • Max viewing angle: 178 degrees
    • Monitor's weight is 11.24 lbs.
    • AMD FreeSync delivers seamless gaming, while 75Hz makes scenes smooth
    • Built-in 5W speakers make it even easier to get immersed in your favorite movies or TV shows without ever plugging in a speaker
    • 3-year manufacturer limited warranty
    From the manufacturer
    Specifications table
    Attribute nameAttribute value
    *key specs
    Monitor Resolution
    1920 x 1080
    Refresh Rate (Hz)
    75
    Monitor Screen Size in Inches 27
    connectivity
    Number of USB Ports 0
    Number of DisplayPorts 1
    Number of HDMI Ports
    2
    dimensions & weights
    Weight (lbs.)
    11.24
    Monitor Weight with Stand (Lbs) 11.24
    Height - With Stand (Inches) 18.04
    Depth - With Stand (Inches) 9.83
    Width - With Stand (Inches) 24.14
    display
    Vertical Refresh Rate (Hz) 75
    Monitor Contrast Ratio
    3000:1
    Image Brightness (CD per m2) 250
    Widescreen
    Yes
    Curved
    Curved
    Monitor Type
    LED
    Horizontal Refresh Rate (kHz) 75
    Monitor Aspect Ratio
    16:9
    features
    Built-In Webcam
    No
    Monitor Speakers
    Yes
    Anti-Glare Monitor
    Display Position Adjustable (Tilt)
    No
    Max Viewing Angle - Vertical (Degrees) 178
    Touch Screen Enabled
    Max Viewing Angle - Horizontal (Degrees) 178
    Tilt Angle (deg) 178
    power
    Power-Voltage AC 100-240
    Power Consumption (Watts)
    48
    warranty
    Warranty Information
    3 Year
    additional details
    Monitor Use Everyday
    Series or Collection
    S39C
    HDCP Supported
    Product Condition New
    4K Ultra HD
    Not 4K Ultra HD
    True Color
    Black
    Color Family
    Black
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung S39C 27" Curved 75 Hz LED Monitor, Black (S27C394EAN) Samsung ViewFinity S60UD 27" 75Hz Flat Monitor, Black (S27D606UAN) Samsung 32" Curved 100Hz LED Monitor, Built-in Speakers, Black (LS32D396GANXZA) Samsung Essential S40GD 24" 100Hz LCD Monitor, Black (S24D408GAN) Samsung S27CG552EN 27" Curved 165Hz LED Everyday Monitor, Black (S27CG552EN)