StarTech Dual Monitor Mount with Full-Motion Arms, Up to 30" (ARMDUAL30)
Over 30
  • Stackable dual monitor mount with full-motion arms
  • Steel, aluminum and plastic enclosure
  • Supports 30" display
Item #: IM13E8083Model #: ARMDUAL30
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
StarTech Dual Monitor Arm, One-Touch Height Adjustment Adjustable, Up to 30", Black (ARMSLIMDUO)
Customers bought together
StarTech Dual Monitor Mount with Full-Motion Arms, Up to 30" (ARMDUAL30)StarTech Dual Monitor Mount with Full-Motion Arms, Up to 30" (ARMDUAL30)
StarTech Dual Monitor Mount with Full-Motion Arms, Up to 30" (ARMDUAL30) is Your Product
Price for all 3
  • About this product
    Dual monitor mount with full-motion arms - stackable.
    The StarTech.com dual monitor mount in silver and black colors, features Interchangeable arms with quick connect for easy and flexible set-up. This mount offers to create dual monitor setup, side-by-side for up to 30" monitors or stacked for up to 24" monitors. Position your monitors at any desire angle using the full-motion arms with articulation and spring-assisted height adjustment. This stand features integrated cable management and rotates 360 deg for easy landscape-to-portrait screen rotation.
    • Supports 30" display
    • Mounting surface thickness: desk clamp: 0.39 - 2.95", grommet clamp: 0.39 - 3.74"
    • Number of displays supported: 2
    • One-touch height adjustment
    • Interchangeable arms with quick connect for easy and flexible set-up
    • Meets TAA standards
    • Comes with 2 years warranty
    • Comes in black/silver
    • Rubber feet protect desk surface
    • 2-year manufacturer limited warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes StarTech Dual Monitor Mount with Full-Motion Arms, Up to 30" (ARMDUAL30) StarTech Dual Monitor Arm, One-Touch Height Adjustment Adjustable, Up to 30", Black (ARMSLIMDUO) StarTech Wall Mount Dual Monitor Arm, Steel Adjustable, Up to 24", Black (ARMDUALWALL) StarTech Dual Monitor Stand, Adjustable Arm, Up to 24", Black (ARMBARDUO) StarTech Desk Mount Dual Monitor, Vertical, Up to 27", Black (ARMDUALV)
    Your product
    Reviews
    No reviews yet
    3.75
    Delivery Information
    Free delivery by Fri, May 15
    Free delivery by Fri, May 15
    Free delivery by Mon, May 18
    Available in my store
    No
    No
    Warranty Information
    2 Year
    2 Year
    5 Year
    5 Year
    True Color
    Black / Silver
    Black
    Black
    Monitor Mount & Stand Type
    Mounts
    Arms
    Arms
    Mounts
    Adjustable
    Adjustable
    Monitor Size Supported
    Up to 30" Monitor
    Up to 30" Monitor
    Up to 24" Monitor
    Up to 24" Monitor
    Up to 27" Monitor
    Number of Bays
    1
    Tilt Angle
    Yes
    Yes
    -15° to 15°
    -45° to 45°
    Material of Item
    Aluminum
    Aluminum
    Steel
    Plastic
    Steel
    Series or Collection
    Desk Mount Dual Monitor Arm - Full Motion - Tool-less Assembly
    Dual Monitor Arm - One-Touch Height Adjustment
    Wall Mount Dual Monitor Arm - For Two 15"-24" Monitors - Steel
    Dual Monitor Stand for up to 24" Monitors - Horizontal - Black
    Desk Mount Dual Monitor Mount - Vertical - Up to 27" Monitors