Tripp Lite 1U Rack-Mount Consol with 19" LCD Monitor, Black (B021-000-19-HD)
Over 30
  • Rack-mount console with LCD monitor offers control entry network in a compact box
  • Dimensions: 1.7"H x 18.8"W x 27.3"D, 1U H rack
  • Comes in black color and features steel construction for durability
Item #: IM1ZZ1121Model #: B021-000-19-HD
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Tripp Lite B040-008-19 NetController VGA Console KVM Switch, 8 Ports
No reviews yet
1
  • About this product
    The Tripp Lite B021-000-19-HD 1U rack-mount console features 19" 1366 X 768 resolution LCD, provides smart solution for controlling computer, server or KVM switch in IT environments in a premium space. With USB 2.0 pass-through port, it offers connection for flash drive, CAC card reader etc. This 1.7" x 18.8" x 27.3" rack-mount console works with the Federal Trade Agreements Act for GSA Schedule purchases. With DVI-I female to USB A female connector, it is compatible with PC, Linux, Mac and Sun system.
    • Voltage: 110/220 V, Current: 2 A, Wattage: 30 W line mode, 5 W standby mode
    • Monitor: 19" LCD with 1366 x 768 resolution
    • Compatible with PC, Linux, Mac and Sun
    • Cooling capacity: 102 BTU/hr line mode, 102 BTU/hr standby mode
    • Connectors: DVI-I female to USB A female
    • TouchPad pointing device
    • Interfaces/ports: USB, DVI
    • Mountable in 19" 1U system racks with depths ranging from 27" - 42"
    • Weight: 27.78 lbs.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Tripp Lite 1U Rack-Mount Consol with 19" LCD Monitor, Black (B021-000-19-HD) Tripp Lite P780-010 KVM Cable Tripp Lite P780-006 KVM Cable Tripp Lite P776-006 6' KVM Switch USB Cable Kit1 Tripp Lite NetDirector Console IP KVM Switch With 19" LCD, 8 Ports (B020-U08-19-K)