Tripp Lite B040-016-19 VGA KVM Switch, 16 Ports
  • Color: Black
  • Connects devices (from/to): Computer to a KVM Switch
  • Number of ports: 16
Item #: IM1U40805Model #: B040-016-19
  • About this product
    Tripp Lite KVM Switch - Consolidate with Ease
    The Tripp Lite NetController B040-016-19 16-port HD15 KVM switch offers integrated server control and supports video resolutions of up to 1366 x 768. KVM Switch controls up to 16 computers or servers through one easily accessible console when rack space is at a premium. It features extra-wide large 19" LCD display that makes multitasking easier and single-level password security for authorized users. With heavy-duty steel housing, this switch is adaptable with all major operating systems providing easy integration into your existing structure.
    • Color: Black
    • Number of ports: 16
    • Number of computers supported: 16
    • Port selection support: Hot keys
    • Layer supported: 3, standard memory: 512MB, flash memory: 128MB, memory technology: DRAM
    • Form factor: Rack mountable
    • Stackable, forwarding rate: 107.1 Mpps
    • Power source: Power supply, redundant power supply supported, voltage (auto ranging): 100 - 240 VAC, power provided: 250 W, current rating: 1 - 0.5 A