SI Products Heavy Duty Fiberboard Corner Protector, 24" x 3" x 3", 0.225", 60/Carton (EP3324225BX)
Over 30
  • Protects products from damage during shipment or while in storage
  • Use to stabilize strapped or stretch-wrapped loads
  • Adds extra support for double-stacked pallets
MADE IN AMERICA
Item #: 595226Model #: EP3324225BX
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Heavy Duty Fiberboard Side Protector, 72" x 2" x 2", 0.225", 20/Carton (EP2272225BX)~#|#~E19300DA-93E4-4486-8229903FF20B480C_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    Heavy duty edge protector measuring 3" x 3" x 24" is designed to provide protection against damage while shipping or in storage.
    Heavy duty edge protector can be used to maintain strapped or stretch-wrapped loads. 0.225" Edge protector measuring 3" x 3" x 24" adds additional support for double-stacked pallets, sold as 60 per case.
    • 3" x 3" x 24"
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes SI Products Heavy Duty Fiberboard Corner Protector, 24" x 3" x 3", 0.225", 60/Carton (EP3324225BX) Heavy Duty Fiberboard Side Protector, 72" x 2" x 2", 0.225", 20/Carton (EP2272225BX) SI Products Heavy Duty Fiberboard Corner Protector, 48" x 3" x 3", 0.225", 25/Bundle (EP3348225BX) SI Products Strapping Protector, 2" x 3", White, 1000/Carton (VBDSP223160) SI Products Light Duty Fiberboard Side Protector, 30" x 2" x 2", 0.12", 1200/Carton (SP223120)