4XEM USB Adapter for Most Smartphones, White (4XSAM45WPWRW)
  • This adapter provides a safe way to charge your devices
  • Dimensions: 1.2"H x 2.1"W x 2.7"D
  • Features power NEMA 1-15P on the first end and USB Type-C on the second end connectors
Item #: IM108AL70Model #: 4XSAM45WPWRW
  • About this product
    4XEM USB-C 45W fast charging Wall Charger is completely compatible with all USB powered devices. With high-speed charging, our 45W 3A USB Type C wall charger will supply the quick battery boost when you need it. Its sleek compact design makes it great for travel. Its design is also perfect for its wide variety of compatibility.
    • Compatible with most smartphones
    • Voltage: 5 / 9 / 15 / 20V (output); max current: 3A; power: 45 W
    • Meets or exceeds USB 3.1 Gen 2 standard
    • Comes in white
    • 1-year manufacturer limited warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes 4XEM USB Adapter for Most Smartphones, White (4XSAM45WPWRW) Belkin BOOST CHARGE Dual USB-A Wall Charger, 24 W, White Staples TECH USB-A Wall Charger, 24W, White (ST62318) 4XEM USB Adapter for Most Smartphones, Black (4XSAM45WPWRB) 4XEM USB Charging Kit/Bundle for Most Smartphones, Black (4XSAMKITUSBCB6)