4XEM USB Charging Kit/Bundle for Phone/Tablet/GPS, Black (4XPOWER10USB)
  • Charging kit/bundle
  • Dimensions: 4.43"H x 1.1"W x 2.7"D
  • Cable length: 5.25'
Item #: IM18HX362Model #: 4XPOWER10USB
  • About this product
    4XEM's 50W 10-Port Charger provides 10 USB ports to simultaneously charge up to 10 devices. Any USB-charged device is compatible with this charger; Tablets, Speakers, Smartphones, iPad, iPhone, GPS, and many more. The sleek design allows for the device to fit into any location in the home. Its 5-foot detachable cable allows this charger to conveniently fit into any pre-existing charging station or device heavy location.
    • Charging kit/bundle
    • Cable length: 5.25'
    • Compatible with most smartphones
    • Voltage: 5V (output); max current: 10A; power: 50W
    • Comes in black
    • Package includes: Included in Package: 1 10-Port USB Charger and 1- power cord (NA)
    • 1-year manufacturer limited warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes 4XEM USB Charging Kit/Bundle for Phone/Tablet/GPS, Black (4XPOWER10USB) Sabrent 10-Port Charging Station, 60W, Black (AX-TPCS) 4XEM USB Charging Kit/Bundle for Phone/Tablet/GPS, Black (4XPOWER6USB) 4XEM USB Charging Kit/Bundle for Phone/Tablet/GPS, Black (4XPOWER5USB) 4XEM USB Charging Kit/Bundle for Phone/Tablet/Game, White (4XPOWER6USBCBL)