LUX 100 lb. Cardstock Paper, 12" x 12", Sunflower Yellow, 1000 Sheets/Pack (1212-C-12-1M)
Highlights
View all details
- 12 x 12in. cardstock - sunflower yellow (1000 per pack)
- LUX sunflower yellow is a bright, rich yellow that is sure to create a buzz.
- 100lb. paper weight
Item #: 1985193Model #: 1212-C-12-1M
No reviews yet
Compare similar items
| Attributes | LUX 100 lb. Cardstock Paper, 12" x 12", Sunflower Yellow, 1000 Sheets/Pack (1212-C-12-1M) | LUX Linen 100 lb. Cardstock Paper, 12" x 12", Natural Linen, 50 Sheets/Ream (1212-C-NLI-50) | LUX 100 lb. Cardstock Paper, 12" x 12", Sunflower Yellow, 500 Sheets/Pack (1212-C-12-500) | LUX 100 lb. Cardstock Paper, 8.5" x 11", Sunflower Yellow, 1000 Sheets/Pack (81211-C-84-1000) | LUX 100 lb. Cardstock Paper, 12" x 18", Sunflower Yellow, 500 Sheets/Pack (1218-C-12-500) |
|---|---|---|---|---|---|
| Reviews | |||||
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Sheet Quantity | 1000 to 1499 | Under 200 | 500 to 599 | 1000 to 1499 | 500 to 599 |
| Sheets Per Ream or Pack | 1000 | 50 | 500 | 1000 | 500 |
| Pack Qty | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Selling Quantity (UOM) | Pack | Ream | Pack | Pack | Pack |
| Color Family | Yellow | Beige | Yellow | Yellow | Yellow |
| Width in Inches | 12 | 12 | 12 | 8.5 | 12 |
| Card Stock Paper Finish | Textured | Textured | Textured | Matte | Matte |
| Length in Inches | 12 | 12 | 12 | 11 | 18 |
| Paper Type | Cardstock | Cardstock | Cardstock | Cardstock | Cardstock |
| Paper Weight (lbs.) | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Sheet Dimension | 12" x 12" | 12" x 12" | 12" x 12" | 8.5" x 11" (US letter) | 12" x 18" |