Bilt-Rite Mutual, 10" Criss-Cross Support with Straps, 2 pack (10-10560-LG-2)
Over 30
  • Criss-cross style in front and rear create firm compression, yet flexible support
  • 13x2.25x5
  • White, Large, Several styles have aluminum curved stays which are emovable and pliable by hand
Item #: 2437864Model #: 10-10560-LG-2
2/bundle
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Bilt-Rite Mutual, 10" Criss-Cross Support with Straps, 2 pack (10-10560-MD-2)~#|#~sp94317373_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    The Bilt-Rite Mutual 10" Criss-Cross Support with Straps-WHITE-2 pack (10-10560) is another fine solution for discomfort from lower back pain. The criss-cross style in both front and rear create firm compression, yet flexible support. Hook and loop closures allow for customization of fit. You'll get the extra compression you need because of the Double Pull design with support provided by attached straps. Additional support provided by aluminum curved stays which are removable and pliable by hand. For best fit, measure waist. SM 28”-31” MD 31”-34” LG 34”-37” XL 37”-40” 2X 40”-43” UN 27”-45”.
    • 13x2.25x5
    • Four enclosed stays help prevent rolling of the edges
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Bilt-Rite Mutual, 10" Criss-Cross Support with Straps, 2 pack (10-10560-LG-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Criss-Cross Support with Straps, 2 pack (10-10560-MD-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Criss-Cross Support with Straps, 2 pack (10-10561-XL-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Criss-Cross Support with Straps, 2 pack (10-10561-3X-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Criss-Cross Support with Straps, 2 pack (10-10561-MD-2)