Bilt-Rite Mutual, 10" Superbelt with Steels, 2 pack (10-10700-LG-2)
Over 30
  • 10" width in back and tapered in front to 6" removable pad for pressure on lumbar area that fits in a pocket, five stays for auxiliary immobilization
  • 10x1.25x7
  • Large, White elastic with high quality flannel material
Item #: 2437661Model #: 10-10700-LG-2
Consider this similar product
Bilt-Rite Mutual, 10" Superbelt with Steels, 2 pack (10-10700-MD-2)~#|#~m001794854_sc7
  • About this product
    The Bilt-Rite Mutual 10" Superbelt with Steels-2 pack (10-10700) is made of white elastic with high quality flannel material to provide the lower-back support you need. It conforms to your body with 10" width in back tapering in front to 6" to provide comfort as well as support. The removable pad fits in a pocket to add pressure on lumbar area. There are five stays for auxiliary immobilization. Two 3" overlapping straps provide extra support in both the abdomen and lumbo-sacral area. Measure Waist Size SM 30”-33” MD 33”-36” LG 36”-39” XL 39”-42” 2X 42”-45”
    • 10x1.25x7
    • Two 3" overlapping straps provide extra support in both the abdomen and lumbo-sacral area
    • Two aluminum stays which are removable and pliable by hand
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Bilt-Rite Mutual, 10" Superbelt with Steels, 2 pack (10-10700-LG-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Superbelt with Steels, 2 pack (10-10700-2X-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Superbelt with Steels, 2 pack (10-10700-MD-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Superbelt with Steels, 2 pack (10-10700-XS-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Superbelt with Steels, 2 pack (10-10700-SM-2)