CLI 5" Stainless Steel Kid's Scissors, Pointed Tip, Assorted Colors, 36/Pack (CHL77505-36)
  • Charles Leonard Children's Safety Scissors
  • Measures 5"
  • Stainless Steel Blade
Item #: 24497521Model #: CHL77505-36
36/bundle
  • About this product
    Easy to hold scissors for small hands. Handles have one oblong side to allow better control. Universal design is ideal for both right and left handed use. Stainless steel blades with molded plastic handles. Pointed tip, sold as a pack of 36 in assorted colors (no color choice).
    • Measures 5"
    • Stainless Steel Blade
    • Comfortable Plastic Molded Handles
    • Pointed Tip
    • Assorted Colors
    • Sold as a Pack of 36
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes CLI 5" Stainless Steel Kid's Scissors, Pointed Tip, Assorted Colors, 36/Pack (CHL77505-36) Staples Comfort Grip 5" Stainless Steel Kid's Scissors, Pointed Tip, Assorted Colors, 24/Pack (ST63357) Staples 5" Stainless Steel Kids Scissors, Pointed Tip, Yellow/Green, 6/Pack Westcott® 5" Stainless Steel Kid's Scissors, Pointed Tip, Assorted Colors, 12/Pack (14872) Crayola 8" Stainless Steel Kid's Scissors, Pointed Tip, Red (69-3010)