Dell OptiPlex 3000 Desktop Computer, Celeron N5105, 8GB RAM, 64GB eMMC, ThinOS 10 (12R4C)
$530.49
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Hard Drive
64GB eMMC
Memory
8GB RAM DDR4 SDRAM
Operating System
ThinOS
Processor
Intel Celeron processor
Dell OptiPlex 3000 Desktop Computer, Celeron N5105, 8GB RAM, 64GB eMMC, ThinOS 10 (12R4C)
Item #: IM1Z75913 | Model #: 12R4C
Final price is $530.49
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Dell 12R4C OptiPlex 3000 Thin Client delivers secure, streamlined performance for business environments with its Intel Celeron N5105 processor and 8GB DDR4 RAM. Designed for virtual desktop infrastructure, it features Gigabit Ethernet for fast, reliable connectivity. Its compact form factor saves space while ThinOS 10 ensures robust security and simplified management. Ideal for call centers and corporate setups, this device offers efficient computing without the bulk or complexity of traditional desktops.
- Experience a responsive performance and adaptability with Intel Celeron N5105 Intel 2 GHz processor
- 8 GB DDR4 SDRAM memory to handle complex applications simultaneously
- 64GB of embedded flash storage, optimized for fast boot times and efficient thin client performance
- ThinOS 10 has impressive features to offer along with a comfortable interface to work on
- With Intel UHD Graphics shared graphic card, enjoy trouble-free editing of your pictures and videos
- 6 USB ports: 3 x USB 2.0 Ports, 1 x USB 3.2 Gen 1 Port, 2 x USB 3.2 Gen 2 Ports
- Additional ports include 2x DisplayPort, RJ-45 Ethernet, Universal audio jack
- Box includes the OptiPlex 3000 Thin Client, Documentation, Power Cord, A/C Adapter, Thin Client Vertical Stand
- 3-Year Limited Warranty
Highly rated similar items
Page 1 of 1
HP EliteDesk 8 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse/Keyboard Included is New at Staples
Price is $1,479.94
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Skytech Archangel 4.5 Gaming Desktop, AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz, NVIDIA Geforce RTX 3050, 1TB SSD, 16GB RAM, Windows 11
Price is $1,178.79
Free delivery by Mon, Apr 13
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro 24" All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 245, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,537.62
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteStudio 8 G1I All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Keyboard & Mouse
Price is $2,246.89
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProDesk 4 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235T, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Windows 11 Pro (D32M1UT#ABA)Â is New at Staples
Price is $2,094.43
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 Mini G1i AI Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Windows 11 Pro (D32QPUT#ABA)Â is New at Staples
Price is $1,461.47
Free delivery by Thu, Apr 09
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 G1i Desktop Computer, Ryzen 7 350 8-core, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (C3XG3UT#ABA)
Price is $1,409.89
Free delivery by Fri, Apr 10
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
From the manufacturer
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| SSD Capacity | 64GB |
| Installed RAM | 8GB |
| Computer Operating System | ThinOS |
| Processor Type | Intel Celeron |
| Hard Drive Type | eMMC |
| connectivity | |
| Number of USB Ports | 6 |
| Desktop Media Card Reader | No |
| Number of Display Ports | 2 |
| Number of Video Output Ports | 2 |
| Network Card | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of PCI Slots | 0 |
| Wireless Connectivity | No |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| dimensions | |
| Width in Inches | 1.4 |
| Weight (lbs.) | 2.07 |
| Depth in Inches | 7 |
| Height in Inches | 7.2 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | N/A |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| All in One Desktop | No |
| Desktop Includes Monitor | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics |
| Graphics Processor | Other Intel |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| memory | |
| Expandable Memory (GB) | 16 |
| Total Memory Slots | 1 |
| RAM Type | DDR4 |
| Number of Memory Slots Available | 1 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| processor | |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 2 to 2.9 GHz |
| Processor Core Generation | Celeron N5105 |
| Processor Speed (Ghz) | 2 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Keyboard Included | No |
| Computer Use | Business |
| Series or Collection | OptiPlex 3000 |
| Desktop Refurbished | No |
| True Color | Black |
| Mouse Included | No |
| Computer Audio | Integrated Realtek ALC3246 audio |
| Form Factor | Thin Client |