Lenovo 45W USB-C AC Adapter for Notebook/Tablet PCs, Black (4X20M26252)
Over 30
  • Product Type: AC Adapter
  • Device Supported: Notebooks and Tablet PCs
  • Cable Length: 6 (ft.)
Item #: IM19K6861Model #: 4X20M26252
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Lenovo ThinkCentre 65W AC Adapter, Black (4X21J81436)
Customers bought together
Lenovo 45 W USB-C AC Adapter, Black, for Thinkpad Laptop/Tablet (4X20M26252)~#|#~m006941067_sc7
Lenovo 45W USB-C AC Adapter for Notebook/Tablet PCs, Black (4X20M26252) is Your Product
Price for both
  • About this product
    The 45W Standard USB Type-C AC Adapter from Lenovo offers fast, efficient charging and AC power.
    The 45W Standard USB Type-C AC Adapter from Lenovo offers fast, efficient charging and AC power to select Lenovo USB Type-C enabled notebooks and tablets, including the ThinkPad 13 (2nd Gen), X1 Tablet (2nd Gen), X1 Yoga (2nd Gen), X1 Carbon (5th Gen), T470, T470s, and T570. When in use, integrated Smart Voltage technology automatically detects and delivers either 5V/2A, 9V/2A, 15V/3A, or 20V/2.25A to your host system. Lenovo's 45W USB Type-C adapter will serve as a spare or replacement AC adapter and is compact, allowing you to easily carry one in your bag while on-the-go.
    • Product Type: AC Adapter
    • Cable Length: 6 (ft.)
    • Maximum Output Power: 45W
    • Input Voltage: AC 100-240 volt
    • Output Voltage:5V DC9V DC15V DC20V DC
    • Interfaces/Ports: USB-C
    • Warranty Information: 1 Year
    • Includes AC power cord, warranty poster
    • Certifications and standards: GS
    • Weight: 0.37 lbs.
    • 1 year warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Lenovo 45W USB-C AC Adapter for Notebook/Tablet PCs, Black (4X20M26252) Lenovo 45W USB-C AC Adapter for Lenovo Laptop, Black (4X20M26252) Lenovo 45W USB-C AC Adapter for Notebook/Tablet PCs, Black (4X20M26252) Lenovo AC Adapter (4X20M26268) Lenovo ThinkCentre 65W AC Adapter, Black (4X21J81436)
    Your product
    Lenovo AC Adapter (4X20M26268)
    Reviews
    4.61
    No reviews yet
    4.61
    Delivery Information
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Tue, May 19
    Available in my store
    No
    No
    Laptop Adapter & Charger Type
    Adapter
    Adapter
    Watts
    45
    Data not available
    65
    Warranty Information
    1 Year
    1 Year
    Data not available
    True Color
    Black
    Black
    Compatible With
    Notebook
    Lenovo laptops
    Notebook
    Lenovo laptops
    Input Voltage
    120 V AC 230 V AC
    120 V AC
    Connector, Port or Interface Type(s)
    USB-C
    USB Type-C
    USB-C
    Lenovo Common Rectangle Plug
    Output Voltage
    45
    5 V DC 9 V DC 15 V DC 20 V DC