LG 27" FHD 60Hz LCD Monitor, Black (27BP450Y-I)
  • 27" LCD monitor delivers exceptional clarity for movies, games, and photos, offering maximum efficiency and usability.
  • It uses IPS (In-Plane Switching) technology with LED backlighting.
  • 1920 x 1080 maximum resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity.
Item #: IM101HZ66Model #: 27BP450Y-I
  • About this product
    A visual feast for the eyes, the 27BP450Y-I 27" 16:9 Full HD IPS LCD Monitor is a testament to the seamless blend of high-definition clarity and premium display technology. Featuring In-Plane Switching (IPS) technology, this monitor elevates the performance of liquid crystal displays to new heights. Experience markedly reduced response times, enhanced color reproduction, and the flexibility to enjoy a crisp, clear picture from virtually any viewing angle.
    • Supports a color depth of 16.7 million colors and covers 72% of the NTSC color gamut.
    • Maximum viewing angle of 178 degrees both horizontally and vertically.
    • Weighs 11.24 pounds with the stand and 6.83 pounds without the stand.
    • 5 ms response time makes it excellent for latest action films, sports or gaming.
    • Direct LED backlighting technology for a bright and sharp display.
    • 60 Hz standard refresh rate reduces deterioration caused by blurring to ensure maximum productivity.
    • Screen Split 2.0 and Dual Controller support for efficient multitasking.
    • Wall mountable design for versatile setup and space optimization.
    • Certification & Standards: EPEAT Bronze, ErP, RoHS, REACH
    • Comes with a 3 year limited warranty.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes LG 27" FHD 60Hz LCD Monitor, Black (27BP450Y-I) HP E32k G5 32" 4K Ultra HD 60 Hz LED Monitor, Black (6N4D6AA#ABA) Dell 27" Plus FHD 100Hz LCD Monitor, Adjustable, Ash White (S2725HS) LG 27" IPS 100Hz FHD LCD Monitor with AMD FreeSync Technology, Matte Black (27BR400-B) LG 32BN50U-B 32" LED Monitor, Black Texture