- Tablet is only 1.5" thick and weighs just 2 lbs., so you can take it wherever you go
- 7" high-definition touch-screen display with 1024 x 600 resolution
- 1.2GHz quad-core processor for reliable operation
Linsay 7" Tablet with Holder, Pen, Case, and Backpack, WiFi, 2GB RAM, 32GB Storage, Android 12, Black/Pink (F7UHDKIDSBAGPIP)
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
About this product
This tablet can navigate the Internet, stream your favorite games and movies with smoothness and at lightning speed. The powerful tablet has been built with advanced specifications to guarantee a quick and friendly user experience. Enjoy its superfast processor and its amazing screen which will allow you to have a true high definition with clear view. Take high-quality pictures of your friends with the front and rear cameras. This tablet was built gathering what people love most about Android: easy multitasking, rich notifications, customizable home screens, resizable widgets, and deep interactivity that adds powerful ways of communicating and sharing, which will allow you to play with your favorite apps how they are meant to be played. This bundle includes a pop holder, a pen stylus, a transparent backpack with yellow accents, and a 7" pink kids' defender case which provides protection against wear and tear in addition to a super appealing tablet appearance.
- Tablet is only 1.5" thick and weighs just 2 lbs., so you can take it wherever you go
- 7" high-definition touch-screen display with 1024 x 600 resolution
- 1.2GHz quad-core processor for reliable operation
- Tablet runs on Android 12 OS which is amazingly user-friendly and fast
- 32GB internal storage and 2GB RAM for easy multitasking
- Battery life: up to 5 hours
- Wireless connectivity: Wi-Fi 3 (802.11a/b/g)
- Take high-quality pictures of your friends with the front and rear cameras
- Dimensions: 7.5"H x 4.5"W x 1.5"D
- Comes with a pop holder, a pen stylus, a backpack, and a 7" pink kids' defender case
- 1-year manufacturer limited warranty
- Safety Data Sheet
- WARNING: This product can expose you to chemicals including Lead and Lead Compounds, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Explore More Tablets & iPads
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| battery | |
| Battery Life | 4 to 6 hours |
| Battery | Lithium Ion |
| dimensions & weights | |
| Width in Inches | 4.5 |
| Weight (lbs.) | 2 |
| Depth in Inches | 1.5 |
| Tablet Weight | 1 to 2.9 lbs. |
| Height in Inches | 7.5 |
| display | |
| Tablet Resolution | 1024 x 600 |
| Screen Size in Inches | 7 |
| Tablet Aspect Ratio | 16:9 |
| Tablet Screen Size | 7" - 7.9" |
| Display Specification | High Resolution 1280x800 IPS Screen |
| network & memory | |
| Tablet Processor | 1.2GHz quad-core |
| Bluetooth Compatible | Yes |
| Tablet RAM | 2GB |
| Processor Speed (Ghz) | 1.2 |
| type | |
| True Color | Black/Pink |
| Tablet Model | Other |
| Product Condition | New |
| Tablet Use | Everyday |
| Operating Platform | Android |
| Color Family | Pink |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| additional details | |
| Audio Playback | Stereo |
| WiFi Type | WiFi |