Linsay F10 Series 10.1" Tablet, Wi-Fi, Octa Core, 256GB eMMC, Android 15, with Red Keyboard (F10IPGKEYREDPLUS)
Over 30
  • 10.1" IPS Touchscreen Display (1280x800): Enjoy vibrant visuals and responsive touch performance on a high-resolution screen.
  • Android 15 Operating System: Access the latest features, apps, and security updates from Google.
Item #: 24648103Model #: F10KEYREDPLUS
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Apple iPad mini (A17 Pro) 8.3" Tablet, Built for Apple Intelligence, 7th Generation, 512GB, Wi-Fi Only, Purple (MYH33LL/A)~#|#~CFC578BE-F877-42E3-8FABC8C797309166_sc7
No reviews yet
1
Customers bought together
Linsay F10 Series 10.1" Tablet, Wi-Fi, Octa Core, 256GB eMMC, Android 15, with Red Keyboard (F10IPGKEYREDPLUS)~#|#~05196FC0-945F-4041-8F2AB4BA0796A6A8_sc7Linsay F10 Series 10.1" Tablet, Wi-Fi, Octa Core, 256GB eMMC, Android 15, with Red Keyboard (F10IPGKEYREDPLUS)~#|#~EEF8E306-E269-48B0-965AE06ACDF8CA2C_sc7
Linsay F10 Series 10.1" Tablet, Wi-Fi, Octa Core, 256GB eMMC, Android 15, with Red Keyboard (F10IPGKEYREDPLUS) is Your Product
Apple Magic Aluminum 11" Tablet Keyboard Case for iPad Air, Black (MGYX4LL/A)~#|#~81CCFE80-9054-4B3C-8B98CB575CC1442D_sc7Apple Magic Aluminum 11" Tablet Keyboard Case for iPad Air, Black (MGYX4LL/A)~#|#~12AED594-8F30-4801-ACA0C791255C4666_sc7
Apple Magic Aluminum 11" Tablet Keyboard Case for iPad Air, Black (MGYX4LL/A) is New at Staples
Price for both
  • About this product
    LINSAY 10.1"Octa Core 256GB Storage Android 15 Tablet with Red Style Keyboard Case
    Meet the 10.1-in. LINSAY High End Octa Core Processor with 4GB RAM 256GB Storage 1280x800 IPS Screen High Resolution Tablet and Google Android OS 15 Keeps You in Touch. Stay connected with the easy-to-use LINSAY 10" capacitive tablet Bundled with Google Android 15. This high-tech tablet is a flexible and powerful mobile Internet solution. Multi-task with the 10.1 in. Capacitive 1280x800 IPS Touch Screen and Android 15 Operating System along with 256GB Internal Memory and customize your home screen with favorite games, social media tools, productivity apps and more. You'll find that the 10 in. tablet Bundled Google Android OS 15 makes staying connected a snap. Email, browse the web and reach out to friends and family no matter where you are, right from your hand-held device. Capture and share all of life's best moments with the tablet's built-in Front and Rear Camera. Listen to your favorite music or watch TV and movies with clear audio through built-in stereo speakers. No matter how you choose to use your device, you'll find this tablet offers a powerful solution for both productivity and entertainment.
    • 4GB RAM: Ensures smooth performance for everyday tasks, gaming, and media consumption.
    • Built-in Stereo Speakers: Enjoy clear audio for music, movies, and video chats.
    • Wi-Fi Connectivity: Stay connected with fast and reliable wireless performance.
    • Lightweight & Portable Design: Perfect for on-the-go entertainment, learning, and work.
    • Bundled with Red Keyboard case
    • Safety Data Sheet
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Linsay F10 Series 10.1" Tablet, Wi-Fi, Octa Core, 256GB eMMC, Android 15, with Red Keyboard (F10IPGKEYREDPLUS) Apple iPad mini (A17 Pro) 8.3" Tablet, Built for Apple Intelligence, 7th Generation, 512GB, Wi-Fi Only, Purple (MYH33LL/A) Linsay F10 Series 10.1" Tablet, Wi-Fi, Octa Core, 256GB eMMC, Android 15, with Gamer Case (F10XIPGCGAPLUS) Linsay F10 Series 10.1" Tablet, Wi-Fi, Octa Core, 256GB eMMC, Android 15, with White Leather Case (F10IPGBCWHITEPLUS) Linsay F10 Series 10.1" Tablet, Wi-Fi, Octa Core, 256GB eMMC, Android 15, with Love Case (F10XIPGCLOVPLUS)
    Your product
    Delivery Information
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Fri, May 15
    Free delivery by Tue, May 19
    Available in my store
    No
    No
    Video Quality
    720p
    Front: 1080p at up to 60 fps, Rear: UHD 4K at up to 60 fps
    720p
    Screen Size in Inches
    10.1
    Tablet Model
    Other
    iPad mini
    Other
    Battery Life
    4 to 6 hours
    8.5 hours +
    4 to 6 hours
    Color Family
    Red
    Purple
    Yellow
    White
    Pink
    Tablet Weight
    3 to 5.9 lbs.
    Up to 1 lb.
    3 to 5.9 lbs.
    True Color
    Red
    Purple
    Yellow
    White
    Pink
    Warranty Information
    1 Year
    1 Year
    Tablet Resolution
    1280 X 800 IPS
    2266 x 1488
    1280 X 800 IPS
    Tablet Screen Size
    10" - 10.9"
    8" - 8.9"
    10" - 10.9"
    10" - 10.9"
    10" - 10.9"