MSI PRO DP21 13M-499US Desktop Computer, Intel Core i7-13700, 8GB Memory, 500GB SSD (PRODP2113M499)
$842.99
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Memory
8GB RAM DDR4 SDRAM
Processor
Intel Core i7 processor
Hard Drive
SSD
Operating System
Windows 11
MSI PRO DP21 13M-499US Desktop Computer, Intel Core i7-13700, 8GB Memory, 500GB SSD (PRODP2113M499)
Item #: 24558738 | Model #: PRODP2113M499
Final price is $842.99
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
Transfer files, photos, videos, and more between your PC, Android, and iOS device faster and easier than a cabled connection with the MSI PRO DP21 13M-499US desktop computer. You can make these files accessible to your family or team members, or you can also make files as private as you want. The decision is in your hands.
- 2.1GHz Intel Core i7-13700 16-core processor with up to 5.2GHz speed and 30MB cache memory
- 8GB DDR4 SDRAM memory to run multiple programs
- 500GB M.2 NVMe SSD enables you to store thousands of files
- Windows 11 Home gives you the familiar feel of Windows with enhanced capabilities
- Intel UHD Graphics 770 provides everyday image quality for Internet usage, basic photo editing, and casual gaming
- Supports WI-FI 6E AX211 (802.11ax) wireless connectivity for easy Internet access
- Use 4 x USB 2.0 (front), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, and 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (rear) ports for lightning data movement speed
- Built-in 1 x VGA, 1 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.0, and 1 x LAN (RJ45, 1GbE) ports
- Includes a mouse and a keyboard for immediate setup
- 1-year manufacturer limited warranty
- WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Highly rated similar items
Page 1 of 1
Dell Pro Slim Desktop Computer, Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse + Keyboard Included (56TWD)
Price is $1,395.93
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP Pro Mini 400 G9 Desktop Computer, Intel Core i7-14700T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (A70PDUT#ABA)
Price is $1,247.29
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Max Tower T2 Desktop Computer, Intel Core Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (56TMK)
Price is $2,672.46
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProDesk 4 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,491.54
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP Pro 400 G9 Mini Desktop Computer, Intel Core i7-14700T, 16GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse + Keyboard (A70P9UT#ABA)
Price is $1,188.66
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Slim Plus Desktop Computer, Core Ultra 7 265, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse Included, Keyboard Included
Price is $1,805.87
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProDesk 4 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235T, 32 GB RAM, 512 GB SSD, Windows 11 Pro (D32LQUT#ABA)
Price is $2,006.07
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProDesk 4 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Windows 11 Pro (D32LXUT#ABA)
Price is $1,675.41
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse/Keyboard Included
Price is $1,776.61
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro 24" All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 245, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,783.28
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteStudio 8 G1i All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Keyboard & Mouse
Price is $2,275.06
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo ThinkCentre Neo 50q Gen 4 Desktop Computer, Intel Core i5-13420H, 16GB Memory, 256GB SSD, Windows 11 Pro (12LN000BUS)
Price is $1,009.63
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteStudio 8 G1i 23.8" All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (C7RR5UT#ABA)
Price is $1,955.86
Free delivery by Thu, May 28
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16 GB RAM, 512 GB SSD, Windows 11 Pro (D32NRAT#ABA)
Price is $1,674.48
Free delivery by Fri, May 29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Installed RAM | 8GB |
| Processor Type | Intel Core i7 |
| Hard Drive Type | SSD |
| Computer Operating System | Windows 11 |
| SSD Capacity | 500GB |
| connectivity | |
| Number of Video Output Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 8 |
| Wireless Connectivity | 802.11ax |
| Network Card | Wi-Fi 6E AX211, Gigabit Ethernet Realtek RTL8111H |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Desktop LAN Data Transfer Rate | 10/100/1000Mbps |
| Number of Display Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| dimensions | |
| Depth in Inches | 8.19 |
| Weight (lbs.) | 2.8 |
| Height in Inches | 8.03 |
| Width in Inches | 2.16 |
| display | |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| Desktop Includes Monitor | No |
| All in One Desktop | No |
| graphics | |
| Graphics Card (GPU) | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Processor | Intel Core i7 |
| Computer Graphic Card Type | Integrated |
| memory | |
| Memory Speed (MHz) | 3200 |
| CPU Cache Size | 30MB |
| RAM Type | DDR4 |
| Memory Type | DDR4 SDRAM |
| processor | |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 5.0 Ghz and above |
| Processor Speed (Ghz) | 2.1 |
| Processor Core Generation | i7-13700 |
| warranty | |
| Warranty Information | 1 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Family Model # | 13M-499US |
| Keyboard Included | Yes |
| Computer Use | Business |
| Mouse Included | Yes |
| Series or Collection | PRO DP21 |
| Number of Expansion Bays | 2 x 2.5" internal, 1 x M.2 2280 (PCIe/SATA) |
| Form Factor | Small Form Factor |
| True Color | Black |
| Computer Audio | High Definition Audio (Realtek ALC897 codec) |
| Desktop Refurbished | No |