Plugable USB-C Gan Power Adapter, 140W, White (PS-EPR-140C1)
Over 30
  • Quick charge your MacBook, laptop, tablet, phone, or other USB-C devices with this 140W charger
  • GaN charger with flip out plug is smaller than you’re accustomed to, and it doesn’t get as hot, but it’ll still charge up to 140W
  • 140W EPR future-proofs your charging efforts
Item #: IM112TW42Model #: PS-EPR-140C1
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
cellhelmet Universal 100W, USB-C Laptop Charger, Black (PL-205)~#|#~1E796B2E-C892-4A36-B9A9BCA383007FF6_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    Delivering up to 140W Power Delivery (PD) the USBC Charger negotiates with your device to deliver the optimal charging level. What does “up to” really mean? In this case, it means the charger is sort of future-proof. If the device you’re charging now only supports 65W, then that’s what the charger delivers. But if your next device needs more power, it can have as much as it needs—up to 140W for fast charging. Set the fast charger block up as a charging station that adapts to your USB-C laptop, tablet, or phone.
    • Charge a 16” MacBook Pro from 0% to 100% in 1 hr 27 min
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Plugable USB-C Gan Power Adapter, 140W, White (PS-EPR-140C1) cellhelmet Universal 100W, USB-C Laptop Charger, Black (PL-205) Dell 130W Laptop Power Adapter, Black (330-1380) Dell 90W Power Adapter (WK890) 4XEM 140W USB-C to USB-C GaN Charging Kit for USB-C Devices, Black (4X140WCHRGKIT10B)
    Your product
    Dell 90W Power Adapter (WK890)~#|#~m003797413_sc7