Precision 3680 Workstation Desktop Computer, Intel Core i5-14500, 16GB Memory, 512GB SSD (R9M8H)
$1,595.99
Out of stock for delivery to
Â
Highlights
View all details
Operating System
Windows 11 Professional
Memory
16GB RAM
Hard Drive
SSD
Processor
Intel Core i5 processor
Precision 3680 Workstation Desktop Computer, Intel Core i5-14500, 16GB Memory, 512GB SSD (R9M8H)
Item #: IM1JT8824 | Model #: R9M8H
Final price is $1,595.99
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Add to list
Details
Specifications
Reviews
Q&A
About this product
The Precision 3680 Tower is Dell's workstation for single-threaded tasks, featuring Intel Core processors with Unlimited Turbo Duration to tear through workloads with performance enhancements, graphics, and storage with 3x on-board M.2 SSDs and 3x SATA hard drives.
- Processor Intel Core i5 14th Gen i5-14500 2.60 GHz
- 16GB Memory
- 512GB SSD
- Windows 11 Pro
- Dedicated NVIDIA T1000, DVD-Writer
- Connectivity Gigabit Ethernet
- 3 x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C port; 1 USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) Type-C port with PowerShare
- 4 x DisplayPort, 1 x RJ45
- Dell Wired Keyboard & Mouse Included
- 3 Year Warranty
Highly rated similar items
Page 1 of 1
CyberPowerPC Gaming Desktop Computer, AMD Ryzen 7 9800X3D, GeForce RTX 5070 Ti 16GB, 32GB RAM, 2TB SSD, Windows 11 Home
Price is $2,719.99, Regular price was $2,919.99, You save 6%
$2,919.99
Free delivery by Thu, Jun 04
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 G1i Desktop Computer, Core Ultra 5 235T, 32GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,470.49
Free delivery by Fri, May 29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProDesk 4 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 5 235T, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $1,491.54
Free delivery by Fri, May 29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteStudio 8 G1I All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5, 32GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard
Price is $2,323.24
Free delivery by Tue, Jun 02
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 9 285T, 32GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Include
Price is $2,638.87
Free delivery by Fri, May 29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteDesk 8 G1i Desktop Computer, Core Ultra 5 235, 32GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro, Mouse & Keyboard Included
Price is $2,032.72
Free delivery by Fri, May 29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Dell Pro Max Tower T2 Desktop Computer, Intel Core Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (56TMK)
Price is $2,672.46
Free delivery by Fri, May 29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP ProDesk 4 Mini G1i Desktop Computer, Intel Core Ultra 7 265T, 16 GB RAM, 256 GB SSD, Windows 11 Pro (D32LXUT#ABA)
Price is $1,675.41
Free delivery by Fri, May 29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
HP EliteStudio 8 G1i 27" All-in-One Desktop Computer, Intel Core Ultra 5, 32GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro (C7GL3UT#ABA)
Price is $2,829.40
Free delivery by Fri, May 29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
Lenovo ThinkCentre Neo 50q Gen 4 Desktop Computer, Intel Core i5-13420H, 16GB Memory, 256GB SSD, Windows 11 Pro (12LN000BUS)
Price is $1,009.63
Free delivery by Fri, May 29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Add to list
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| *key specs | |
| Computer Operating System | Windows 11 Professional |
| Installed RAM | 16GB |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Capacity | 512GB |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| connectivity | |
| Number of Display Ports | 4 |
| Network Card | RJ-45 |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of Video Output Ports | 0 |
| Wireless Connectivity | No |
| Number of HDMI Ports | 0 |
| dimensions | |
| Width in Inches | 6.8 |
| Height in Inches | 14.7 |
| Weight (lbs.) | 35.38 |
| Depth in Inches | 16.5 |
| display | |
| Computer Screen Display Type | N/A |
| Touch Screen Enabled | No |
| features | |
| Desktop Includes Monitor | No |
| Media Card Reader | No |
| All in One Desktop | No |
| graphics | |
| Graphics Processor | Other NVIDIA |
| Computer Graphic Card Type | Dedicated |
| Graphics Card (GPU) | NVIDIA T1000 |
| memory | |
| Number of Memory Slots Available | 2 |
| RAM Type | DDR5 |
| Total Memory Slots | 4 |
| processor | |
| Processor Core Generation | i5-14500 |
| Processor Speed (Up To Ghz) | 2 to 2.9 GHz |
| Processor Speed (Ghz) | 2.6 |
| warranty | |
| Warranty Information | 3 Year |
| webcam | |
| Built-In Webcam | No |
| additional details | |
| Family Model # | 3680 |
| Computer Use | Personal |
| Keyboard Included | Yes |
| Series or Collection | 3680 |
| Form Factor | Desktop |
| Mouse Included | Yes |
| True Color | Black |
| Desktop Refurbished | No |
| Optical Drive | Yes |