Samsung S90H 77" OLED 4K AI TV (QN77S90HAEXZA)
Highlights
View all details
- Enjoy a 77" smart TV designed for immersive home entertainment.
- Displays 4K Ultra HD quality with OLED technology.
- Shows crisp visuals at 3840 x 2160 resolution with ultra viewing angles.
New at Staples
Item #: IM1550T98Model #: QN77S90HAEXZA
Compare similar items
| Attributes | Samsung S90H 77" OLED 4K AI TV (QN77S90HAEXZA) | Samsung S90H 65" OLED 4K AI TV (QN65S90HAEXZA) | Samsung S95F Series 77" OLED 4K AI Enabled TV (QN77S95FAFXZA) | Samsung S90H 55” Smart OLED 4K Ultra AI Enabled TV (QN55S90HAEXZA) | Samsung S90H 83" Smart OLED 4K Ultra AI Enabled TV (QN83S90HAEXZA) |
|---|---|---|---|---|---|
Your product Samsung S90H 77" OLED 4K AI TV (QN77S90HAEXZA) Price is $2,729.21 | |||||
| Reviews | |||||
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Weight Pounds | 60+ | 31-60 | 60+ | 31-60 | 60+ |
| TV Size | 70" + | 60" to 69" | 70" + | 50" to 59" | 70" + |
| Width in Inches | 67.66 | 56.86 | 67.6 | 48.2 | 72.87 |
| Depth in Inches | 14.1 | 10.44 | 0.4 | 1.6 | 14.13 |
| HDR Capable | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
| VESA Mounting Dimensions (mm.) | 400 x 300 mm | 300 x 200 mm | 400 x 400 mm | 300 x 200 | 400 x 300 mm |
| Height in Inches | 41.7 | 35.3 | 38.7 | 27.9 | 44.63 |
| Series or Collection | S90H | S90H | S95F Series | S90H | S90H |
| Refresh Rate | 165 Hz | 165 Hz | 120 Hz | 165 Hz | 165 Hz |