Samsung S95F Series 77" OLED 4K AI Enabled TV (QN77S95FAFXZA)
Highlights
View all details
- Sized at 77 inches, perfect for immersive home theater and gaming setups.
- Delivers stunning 4K Ultra visuals on a glare-free OLED smart display.
- Renders content in 3840 x 2160 resolution with AI-powered upscaling.
Item #: IM1SG8854Model #: QN77S95FAFXZA
Add to list
Consider this similar product
Compare similar items
| Attributes | Samsung S95F Series 77" OLED 4K AI Enabled TV (QN77S95FAFXZA) | Samsung S95F Series OLED 83" Smart 4K Ultra AI Enabled TV (QN83S95FAEXZA) | Samsung S85H 83" OLED 4K AI Enabled TV (QN83S85HAEXZA) | Samsung S90H 77" OLED 4K AI TV (QN77S90HAEXZA) | Samsung The Frame 50" Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN50LS03FAFXZA) |
| Weight Pounds | 60+ | 60+ | 60+ | 60+ | 5-30 |
| Series or Collection | S95F Series | S95F Series | S85H | S90H | The Frame |
| TV Size | 70" + | 70" + | 70" + | 70" + | 50" to 59" |
| 3D Enabled | No | No | No | No | No |
| TV Type | Smart | Smart | Smart | Smart | Smart |
| VESA Mounting Dimensions (mm.) | 400 x 400 mm | 400 × 400 mm | 400 x 300 mm | 400 x 300 mm | 200x200 mm |
| TV HD Quality | 4K Ultra | 4K Ultra | 4K Ultra | 4K Ultra | 4K Ultra |
| Refresh Rate | 120 Hz | 165 Hz | 120 Hz | 165 Hz | 60 Hz |