Snow Joe Ergie Impact Resistant Snow Shovel (ERG-SNSH18)
  • Extra handle for added leverage
  • Helps reduce the strain on your back
  • 48" length with 18" blade
Item #: 24390382Model #: ERG-SNSH18
  • About this product
    Snow Joe steel shaft impact resistant snow shovel
    • 48" length with 18" blade
    • Allows you to scoop more with less effort
    • Large D-grip for extra control
    • Lightweight and durable design
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Snow Joe Ergie Impact Resistant Snow Shovel (ERG-SNSH18) Jackson Professional Snow Shovel with Hardwood D-Handle, 18" x 13.5" Blade (027-1627400) Snow Joe Telescoping Snow Broom with Ice Scraper (SJBLZD) Snow Joe Edge Ice Scraper with Brass Blade (SJEG01) SnowEx Heavy-Duty Pusher Snow Shovel, 36"W Blade, Yellow/Black (SP-36WL)